2013. október 31.
A győztes csapat tagja Horváth Péter, a BME Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék docense is, aki vendégkutatóként dolgozik a Vanderbilt Egyetemen.
A Spectrum Challenge-t az amerikai védelmi minisztérium kutató-fejlesztő ügynöksége (DARPA) hirdette meg azzal a céllal, hogy a versengő csapatok olyan eljárásokat dolgozzanak ki szoftverrádiós eszközökre, amelyekkel egy adott frekvenciasávban több adatot tudnak átvinni, mint ellenfeleik. A három fordulós verseny elődöntőjét a Nashville-ben található neves amerikai kutatóműhely MarmotE nevű csapata nyerte meg. A győztes csapat 25 ezer dollárt nyert, de a jövő márciusi verseny díja már 50 ezer dollár lesz.
A Spectrum Challenge versenyt ugyan a DARPA hirdette meg, de az ennek kapcsán megszülető eredmények széleskörű polgári célú alkalmazása is lehetséges. Ilyen például a katasztrófa-hírközlés, amikor a meglévő infrastruktúra (mobilhálózatok stb.) összeomlása miatt kell gyorsan, ad-hoc módon felépíteni alternatív kommunikációs rendszereket, amelyek átgondolt megtervezésére, frekvenciakoordinálására sem idő, sem lehetőség nincs. |
„A Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék kutatói 2009 óta dolgoznak kognitív rádiós kutatási projekteken, ilyen volt például a QoSMOS nevű EU-s projekünk” – tudta meg a bme.hu. A kutató elmondta, hogy e témán belül is a kognitív rádiós technológiák jelfeldolgozási vonatkozásai érdeklik őket, amely nagyon jól illeszkedett a verseny célkitűzéseihez is. A nyertes csapat többi tagja nemzetközileg elismert szenzorhálózatos, szoftverrádiós (software defined radio) háttérrel rendelkezik – tette hozzá Horváth Péter.
A Tennessee állam Nashville városában található Vanderbilt Egyetemen működő ISIS kutatóintézet (Institute for Software Integrated Systems) közel százharminc kutatója között jelenleg tizenhat magyar található, PhD ösztöndíjastól a professzorig. A kutatóműhelyt Sztipánovits János professzor, az MTA külső tagja igazgatja, aki 1983 óta dolgozik az egyetemen. A DARPA versenyén induló csapat tagjai: Babják Benjámin, Horváth Péter, Maróti Miklós, Szilvási Sándor és Völgyesi Péter (Babják Benjámin és Szilvási Sándor szintén a BME-n szerezték a diplomájukat – a szerk.) |
A téma napjainkra rendkívül népszerűvé vált. A QoSMOS projekt például nagyrészt a digitális átállás után felszabaduló TV frekvenciák újszerű, dinamikus spektrumhasznosításon alapuló kihasználását célozta meg. A kutatások célja, hogy a rádió maga mérje környezetét és találjon szabad frekvenciát, akár két analóg tévécsatorna jele között. A MarmotE csapat egyébként azt a versenyszámot nyerte meg, amelyben több adatot kellett átvinni ugyanabban az 5 MHz-es frekvenciaszeletben, ahol az ellenfél zavarta az adást. A másik versenyszám az együttműködésről szólt: három csapat használta ugyanazt az 5 MHz-es frekvenciasávot, és úgy kellett együttműködniük egymással, hogy a többiek stratégiáját nem ismerhették. Ebben a számban harmadik lett a Vanderbilt csapata.
Így jutott el a MarmotEa győzelemig. Szoros hajrában a Tennessee-i Műszaki Egyetem csapatát utasították maguk mögé.
A verseny kereskedelmi forgalomban könnyen megvásárolható hardvereszközök felhasználására épül, a megmérettetésen a csapatok az eszközre írt szoftvereket fejlesztették ki. A versengés egy nyilvánosan elérhető teszthálózaton folyik, amire bárki kérhet gépidőt. A hangsúly a szoftveren van, a hardvereszközökhöz mindenki hozzáférhetett. A selejtezőn túljutott 15 csapat saját használatra kapott két darab rádiót is, hogy a fejlesztés könnyebb legyen. „Ez egy viszonylag kis költségvetésű és nagyon demokratikus verseny” – magyarázta a Vanderbilt Egyetem vendégkutatója – „a kis költségvetést persze úgy kell érteni, hogy a két rádió, amire a szoftvert fejlesztik a résztvevők, kb. félmillió forintba kerül összesen, és 2-2 ilyen rádióhoz mind a 15 döntős csapat hozzájutott a DARPA jóvoltából.” Az elődöntő nagyon jó hangulatban telt – emlékezett vissza Horváth Péter, aki reméli, hogy a jövő évi döntő előtt a csapatoknak lehetőségük lesz többet kommunikálni egymással, esetleg nem hivatalos "barátságos mérkőzéseket" is tarthatnak a végső megmérettetés előtt.
H.A.
Fotó: DARPA Spectrum Challange