2015. október 28.
Számos mérnöki tudományterület ismereteit egyesíti a kísérletében a BME csapata, amely saját tervezésű és építésű napelemes hajójával készül a nemzetközi versenyekre.
„Egy olyan mérnöki alkotóversenyre vállalkoztunk, amely újszerűsége miatt a csapatunk és a minket támogató oktatók számára is nagy kihívás” – osztotta meg az egyik alapító, Kun Levente Alex a BME Solar Boat Team csapatról, amely 2016-ban két nemzetközi versenyre is be akar nevezni járművével. „Kelet-Közép-Európából nagyon kevesen, Magyarországról egyedül mi indulunk ezeken a Hollandiában (a Dutch Solar Challenge Világbajnokság) és Monte-Carloban (a Solar 1 Races verseny) rendezendő megmérettetéseken. A BME-n senki sem tervezett vagy épített még kizárólag napenergiával működő, ember által vezetett, elektromos hajtású hajót” – hívta fel a figyelmet a feladat egyediségére a csapatkapitány. A mérnökhallgató fiataloknak még nincs versenytapasztalatuk e szakterületen, így saját maguk kénytelenek megtalálni a helyes megoldást a kísérleteikben.
BME Solar Boat Team A fiatal műegyetemi kutatókból álló csapatot 3 gépészmérnök hallgató alapította egy napenergiával működő, elektromos hajtású, ember által vezetett, és könnyen manőverezhető hajó megtervezésére és megalkotására (a versenyszabályzat által előírt maximális méret 2,4m * 8m – a szerk.). A hallgatói csapathoz a kezdetektől csatlakozott 3 mechatronikai és 10 gépészmérnök-hallgató, ők a napelemes és az elektronikai rendszerek tervezéséért, a CFD-szimulációkért (Computational Fluid Dynamics, magyarul számítógépes folyadékdinamika), a hajótest gyártástechnológiájáért, valamint a kormányzási és hajtásrendszeréért felelősek. A Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar további 4 hallgatója a tervezésben és a megvalósításban, kiemelten a hajótest és hydrofoil fejlesztésében, illetve szállítókocsi tervezésében vesz részt (A hydrofoil a hajótest alatti „szárny”, amely működés közben felhajtóerőt gyakorol a hajóra, így kiemeli azt a vízből, lehetővé téve a hajó „siklását” a víz felszínén – a szerk.) A BME Solar Boat Team csapat tagjai Alapítók: Tagok: A BME Solar Boat Team honlapja. |
„A megújuló energiafelhasználási lehetőségek bővítése egyre népszerűbb kutatási téma mind Európában, mind Magyarországon” – hívta fel a figyelmet Kun Levente Alex. „A munkánkban nagy kihívást jelent, hogy nincs korábbi minta, ami kiindulási alapot adhat. A jármű egyedi felhasználási területéből fakadóan szakirodalom szinte nem is létezik a témában. Így a tervezés és a fejlesztés közben kizárólag a saját és oktatóink tudására számíthatunk, a tapasztalatainkból tanulunk, és ezekből kell építkeznünk” – jegyezte meg a fiatal mérnökhallgató, aki bevallotta, hogy csapattársaival már többször zsákutcába futottak a tervezéskor. E tévutak sok energiát emésztenek fel, ám a csapatkapitány hisz abban, hogy a jó mérnök tanul a hibáiból, és képes arra, hogy fenntartsa az alkotási és az értékteremtési kedvét. „A közös munka és az egyetemen túlmutató szakmai tevékenységek hajtanak minket. Az, hogy a tudásunkat tovább mélyíthetjük elméleti és gyakorlati ismeretekkel” – tette hozzá.
A munka jelenleg a prototípus-fejlesztésnél tart, a hajót még az idén megépítik a fiatalok, majd tavasszal elindulhat a szabadvízi tesztelés. „Az első próbaüzem idején derülhet ki, hogy jók-e az elgondolásaink” – fogalmazta meg Kun Levente Alex. „Válságos időszakban gyakran feltettük a kérdést egymásnak: miért pont hajót építünk? A válasz mindig hamar érkezett valamelyikünktől: mert ilyet még soha senki sem csinált a Műegyetemen” – avatott be a GPK diákja, aki a nehézségek ellenére élvezi a kihívásokat, és „mint mindig, most is arra törekszik, hogy ’letegyen’ valamit az asztalra”. A fiatalok hosszú távú terve, hogy olyan tudásbázist és infrastruktúrát hozzanak létre hasonlóan a már jelentős tapasztalattal rendelkező műegyetemi csapatokhoz (például Formula Racing Team, Paradicsom csapat – Shell Eco-Marathon 2014, ALTrace Győr 2013, IV. Elektromobil Verseny 2012, Műszakik Pneumobil Team – Pneumobil verseny), amely a későbbiekben mérnökhallgatók újabb és újabb generációi számára válik vonzóvá, és sarkallja őket környezetbarát, elektromos járművek tervezésére.
Az interjú készítésekor a hajóba építendő napelemek kiválasztása okozta a legnagyobb fejtörést a csapatnak. A szinte teljes egészében egyedi tervezésű és gyártású hajó speciális napcellás rendszert kíván, amelyek a csapatkapitány szerint magas költséggel járnak.
A hajó megépítéséhez nélkülözhetetlen eszközök megvásárlása természetesen túlmutat a szűkös anyagi forrásokból gazdálkodó hallgatói társaság anyagi lehetőségein. A fiatalok saját szponzorációs rendszert dolgoztak ki az alkatrészek beszerzéséhez szükséges fedezet előteremtésére: az összes hazai megújuló energiával foglalkozó szakmai rendezvényen részt vettek, ahol bemutatták terveiket, és támogatókat kerestek elképzelésük megvalósításához.
„Sajnos Nyugat-Európához képest Magyarországon jóval kevesebb vállalat támogatja a hallgatói alkotóversenyeket. Az utóbbi években tapasztalható fejlődés ellenére még mindig sokan elzárkóznak attól, hogy kutatás-fejlesztésre fordítsák a forrásaikat”– ecsetelte Treszkai Aliz, a BME Solar Boat Team gazdasági és marketingfelelőse. A csapat helyzetét nehezíti, hogy a hazai cégek eltérő időpontokban költik el a szponzorációra szánt éves összegeket, és nehézkes velük a kapcsolatfelvétel is. A hallgatókat házon belül a BME Gépészmérnöki Kar és a BME Kancellária támogatja. „Óriási terhet vesz le a vállunkról az egyetem azzal, hogy biztosítja a lehetőséget a nemzetközi megmérettetéseken. A különböző tanszékek oktatóitól kapott szakmai tanácsokat már a tervezéskor be tudtuk építeni az elképzelésünkbe, sőt, a témát csapattagjaink már szakdolgozatokban is feldolgozták, bővebb ismereteket szerezve az adott részterületről” – egészítette ki Kun Levente Alex. A GPK mérnökhallgatója úgy fogalmaz, hogy csapatuk nem ismer lehetetlent a célok elérése érdekében.
2015. november 5-én hagyományteremtő céllal rendezik meg az I. BME Versenycsapat Konferenciát, amelyen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem járműépítő versenyeken résztvevő csapatai mutatkoznak be. Az esemény az Egyetemünk berkein belül született innovatív megoldásokkal szeretné megismertetni az érdeklődőket, akik a nagy múltra visszatekintő, több nemzetközi siker birtokában lévő versenycsapatok mellett nemrégiben alakult, szárnyaikat bontogató team-ekkel is találkozhatnak. A paletta széles: a kétkerekű erőgépektől kezdve üzemanyag-takarékos és alternatív hajtású prototípusautókon át a napelemmel hajtott hajóig különböző típusú járművek mutatkoznak be. A rendezvény segíti a csapatok közötti együttműködés erősítését is, mivel az egyes projektekben résztvevő hallgatók betekintést nyerhetnek egymás munkájába és szorosabb kapcsolatot alakíthatnak ki. Bemutatkoznak: BME Formula Racing Team, BME Gokart Team, BME MotoStudent Team, BME Solar Boat Team, GSZK Shark Team, Műszakik Pneumobil Team, Paradicsom Csapat. |
- TZS -
Fotó: Takács Ildikó
Fotó forrása: BME Solar Boat Team