2015. november 04.
Hatodik alkalommal vehették át a BMe Kutatói Pályázat díjait a kiemelkedő kutatási eredményeket elérő doktori hallgatók és doktorjelöltek.
„Nagy élmény volt olvasni a pályázatokat, azokéit is, akik végül nem kaptak díjat” – hangsúlyozta Hangos Katalin, a BME Egyetemi Doktori Tanács és Habilitációs Bizottság (EHBDT) külső tagja, aki a pályázatokat bíráló bizottság nevében köszöntötte a díjátadáson megjelent fiatal kutatókat.
A bizottság tagjai a beérkező pályázatokból az általuk legjobbnak ítélt első tizenöt jelölt munkáját sorrendbe állították, írásban indokolva döntésüket. Ezek összegzése alakította ki a végső rangsort. A bírálati szempontokat egyrészt a pályázó szakmai munkájának tudományos – építészeti pályázatoknál művészi – minősége, a várható vagy már megvalósult impaktja (ahogyan ez a kiírásban is szerepel), másrészt a munka nyelvezete határozta meg, azaz a feldolgozott téma közérthető megjelenítése. „A pályázók művei széles tudományterületeket öleltek fel, ezért fontos szempont volt, hogy minden bíráló – a szakterületétől függetlenül – megértse a lényeget. Ez kiemelten érvényes az elméleti jellegű pályázatoknál” – összegezte Hangos Katalin, aki Mihály György akadémikussal, a Természettudományi Kar Fizikai Intézet egyetemi tanárával, az EHBDT elnökével adta át az oklevelet a fiatal kutatóknak.
A zsűri úgy ítélte meg, hogy idén két doktorandusz-hallgatónak holtversenyben adományozza az első díjat.
„Memrisztorok kísérleti vizsgálata” című pályamunkájával nyert első díjat Gubicza Ágnes, a BME TTK Fizikai Tudományok Doktori Iskola hallgatója (témavezetője Mihály György akadémikus). Doktori munkájának témája: szigetelő vékonyrétegekben kialakított vezetési csatornák kísérleti vizsgálata. A csatornák vezetőképessége a rájuk adott feszültséggel változtatható, így kisméretű és gyors analóg memória építhető hálózatukból. A díjazott kutatásait a BME Fizika Tanszék Nanokontaktusok Laboratóriumában végzi, amelynek a memrisztorok mellett a molekuláris elektronika a fő kutatási területe. A laboratórium a Szilárdtestfizika Laboratórium része, kiváló felszereltséggel rendelkezik mind alacsony, mind szobahőmérsékletű elektromos transzport kísérletek végzéséhez.
„Legrövidebb utak aszimptotikus viselkedése véletlen gráfokban” című pályaművével lett szintén első helyezett Kolossváry István, a BME TTK Matematika- és Számítástudományok Doktori Iskola hallgatója, aki kutatásait a Sztochasztika Tanszéken végzi (témavezetője Simon Károly tanszékvezető, egyetemi tanár). A díjazott kutatásai a nagyméretű komplex hálózatok, mint pl. az Internet jobb megismerését segíthetik. E hálózatok matematikai modelljeként pedig a különböző véletlen gráfok szolgálnak, amelyek egy-egy valós hálózat tulajdonságait igyekeznek tükrözni, és amelyek kutatása mára az alkalmazott valószínűségszámítás rendkívül dinamikusan fejlődő ágává vált. A doktorandusz kutatásainak egyik fő iránya az ún. „kis világ” tulajdonsággal rendelkező modellek vizsgálata.
A díjazott éppen a közelmúltban nyert el egy fiatal kutatói állást is a MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetében, ahol a „Limits of Structures” Lendület kutatócsoport tagjaként kezd kutatásokat.
II. díjban részesültek: Manek Enikő (VBK, Oláh György doktori iskola) III. díjban részesültek: A Bíráló Bizottság által – magas színvonaluk alapján – a BME portálon való megjelenésre javasolt pályaművek: Beke Dávid (VBK, Oláh György doktori iskola) |
HA - TJ
Fotó: Philip János