2019. február 01.
Műegyetemi hallgatók is részt vesznek a továbbtanulás előtt álló fiatalok tájékoztatásában, így ők testközelből ismerhetik meg a BME-t még a felvételi benyújtása előtt.
Több BME-s hallgató is önkéntesként vesz részt egy a Magyarországon egyedülálló, a középiskolásokat a pályaválasztásukban segítő kezdeményezésben. A programon keresztül 14 hazai felsőoktatási intézmény, köztük a Műegyetemet (karait és szakjait) ismerhetik meg az érdeklődők. A „Fogadj örökbe egy egyetemistát” projektet 2017-ben indította útjára az Egyesület Békéscsaba Ifjúságáért (EBI) nevű civil szervezet.
A programra békéscsabai középiskolások jelentkezhetnek, akik „örökbefogadóként” egy egész napot tölthetnek együtt annak a felsőoktatási intézménynek az „örökbefogadott” hallgatójával, amely felkeltette érdeklődésüket. Az együtt töltött idő alatt a tanulók valós és átfogó képet kaphatnak az egyetemi életről, mivel közvetlenül az azt jól ismerő fiataltól kérhetnek információt a kiszemelt képzésről, a követelményekről, a kollégiumi elhelyezésről, a szakkollégiumokról és egyéb tanulás melletti szakmai továbbképzési lehetőségekről. A program kötelező eleme a kampusz- és előadás-látogatás, ám a szervezők azt tapasztalják, hogy ezen túlmenően az egyetemisták örömmel körbevezetik a diákokat a könyvtárban és a menzán, elkísérik őket szűkebb létszámú, családiasabb szemináriumokra, de volt olyan, a tanulás mellett már gyakornokként is dolgozó hallgató, aki a munkahelyét is bemutatta. A látogatás iskolai tanítási napon történik, ám az egyesület csak a kötelező programelemeken való részvétel után ad elismerő oklevelet, egyúttal igazolja a távolmaradást a középiskolásnak.
|
„Rendkívüli és akár az egész életükre kihatással járó tapasztalatot szerezhetnek a hozzánk forduló középiskolások, akiknek minden segítséget megadunk ahhoz, hogy pályaválasztáskor valamennyi szükséges információ birtokában hozhassák meg a számukra legjobb döntést. Támogatjuk a fiatalok felkészülését az egyetemi létre, és reményeink szerint megerősítjük az önbizalmukat, mielőtt egy új és a korábbinál nagyobb önállóságot igénylő helyzetben találják magukat” – foglalta össze a kezdeményezésről Sárközi Regina, a programot alapító Egyesület Békéscsaba Ifjúságáért (EBI) szervezet tagja, a projekt koordinátora.
„Tapasztalataink pozitívak, a program elnyerte a fiatalok elismerését: a diákok általában arról számoltak be, hogy a jövőjüket formáló szakemberekkel találkoztak, akik lelkesen és szeretettel adták át a tudásukat, emellett választ kaptak kérdéseikre, és mi is látjuk, hogy például egy nyílt nap nagy létszámú rendezvényéhez képest sokkal bensőségesebb kapcsolat alakult ki az ’örökbefogadott’ hallgató és az ’örökbefogadó’ középiskolás között” – sorolta az előnyöket Sárközi Regina. Az egyesület tagjai egyébként a jövőben szeretnék továbbfejleszteni a projektet: bővítenék az önkéntes hallgatók körét, továbbá a szervezeten belüli adminisztráció támogatására egy, a programra történő jelentkezést rögzítő automata rendszer kiépítésén dolgoznak.
Eddig összesen körülbelül 50 „örökbefogadás” zajlott le, az 50 jelentkező 40%-a látogatott el ebben a félévben a programban részt vevő felsőoktatási intézmény valamelyikébe. A mentorhallgatók önkéntesként tevékenykednek a projektben. A felhívásra jelentkezők csaknem 44%-a közvetlenül érettségi előtt álló fiatal, míg 48%-uk a 11. évfolyamra jár. A programot a szervezők ajánlják ennél fiatalabbaknak is, mert számukra egyaránt hasznos lehet egy ilyen továbbtanulási körkép – már a fakultációválasztás előtt.
TZS-GI
Fotó: Druga Richárd, Krajnyák N. Bence, Balogh Dániel, Egyesület Békéscsaba Ifjúságáért