2019. március 05.
A tehetséges fiatalok valóra váltják álmukat és megépítik az eddig csak a tervasztalon létezett innovációjukat a programon nyert 9 millió forintból.
„Intelligens, okostelefonról működtethető, lopást gátló kerékpár dokkoló állomást fejlesztettünk” – árulta el a „Startup campus BME powered by Hiventures” műegyetemi inkubációs program nyertes párosa: Szilágyi Szabolcs, aki a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karán (VBK) végzett környezetmérnökként, jelenleg a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK) regionális és környezeti gazdaságtan mesterszakos hallgatója, valamint Boros Márk, az Óbudai Egyetem mechatronikai mérnök mesterszakos diákja. A tanulók elmondták, mindketten előnyben részesítik a kerékpárt, mint közlekedési eszközt, és arról is beszámoltak: sajnálatos módon mindegyiküknek tulajdonították már el korábban biciklijét, így ez is motiválta őket új mérnöki megoldások felkutatására vagyontárgyaik biztonsága érdekében. Egyúttal céljuk volt még, hogy megkönnyítsék és kényelmesebbé tegyék a városi kerékpározási életformát.
A „Startup campus BME powered by Hiventures” címmel 2018 októberében indult kurzusra több mint 30 egyetemi projekt jelentkezett, amelyek közül 11 startup ötlettel rendelkező egyetemista csapat került be a mentorálással és oktatással, valamint több éves hazai és nemzetközi startupfejlesztési tapasztalattal rendelkező szakemberek részvételével zajló öt alkalmas, angol nyelvű képzési programba. Az együttműködés kezdeményezői törekedtek arra, hogy a BME hallgatói díjmentesen, számukra hasznos tudást szerezzenek startup vállalkozás alapításához. Ez alatt a néhány hét alatt megismerhették a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. inkubációs befektetési programját, egyúttal a Startup Campus mentorainak közreműködésével elsajátították az induláshoz szükséges elméleti alapokat, fogalmakat. A féléves projekt során megvalósuló gyakorlati munkát a Hiventures és a Startup Campus befektetési menedzserei mellett segítették a Morgan Stanley és a PwC mentorai is. (A program műegyetemi nyitórendezvényéről és zárásáról a bme.hu is beszámolt, továbbá már elérhetők a program további nyerteseivel, a W-Heat, valamint a PLAntoon csapattal és találmányaikról készült interjúk is – szerk.) 2019 márciusában második alkalommal indul el a Startup Campus BME powered by Hiventures program, amelyre immáron az összes budapesti felsőoktatási intézményből várták a startup ötlettel vagy projekttel rendelkező egyetemista csapatokat. Az egyetlen feltétel volt, hogy legalább egy csapattag aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezzen. |
„Méregdrága lakat nélkül is biztonságban tudhatja tulajdonát az, aki az általunk tervezett dokkoló állámásnál helyezi el biciklijét” – állítják fejlesztésükről a díjazott fiatalok, akik egy marhakarámhoz hasonló tároló egységet álmodtak meg. Ez az innovatív design lehetővé teszi mind a váz, mind pedig az első és hátsó kerék egyetlen mozdulattal történő rögzítését, így a parkolás befejeztével gyakorlatilag lehetetlen elmozdítani a kerékpárt. A fokozott biztonságról egy okostelefonos alkalmazással vezérelhető zárt rendszer gondoskodik, amely kizárólag a tulajdonos jelzésére reagál – és még áramkimaradás esetén is működőképes.
A dokkoló állomás valamennyi felnőtt méretű kerékpár befogadására alkalmas, de a hallgatók már dolgoznak azon, hogy a speciális rendszer a gyermekeknek készült közlekedési eszközök, illetve rollerek számára is elérhető legyen.
Az ifjú mérnökök üzleti tervükben díjmentessé tennék a kerékpárőrző szolgáltatást, cserébe a felhasználónak mindössze egy 10-15 másodperces, külön adatforgalmat nem igénylő reklámblokkot kell végignéznie okoseszközén. A fejlesztők ugyanakkor azok számára is kínálnak megoldást, akik elzárkóznak a hirdetésektől: ők a gépjárművek budapesti parkolási rendjéhez illeszkedő tarifa megfizetésével érhetik el a szolgáltatást. A számlázás óraalapú lesz, emellett bérlet is váltható majd.
A fejlesztőpáros műegyetemi tagja alap- és mestertanulmányai alatt is foglalkozott okosvárosokkal, amelyek fontos stratégiai pontja az autómentes övezetek kialakítása, nagyobb szerephez juttatva a gyalogos és a kerékpáros közlekedést. Ehhez kapcsolódva Szilágyi Szabolcs és társa korábban benevezett egy VIII. kerületi startup versenyre, amelyre egy többfunkciós okos utcai bútorcsaládot terveztek, de a szakmai zsűri ennek kerékpártároló részegysége iránt mutatta a legnagyobb érdeklődést, ami arra sarkallta a hallgatókat, hogy továbbfejlesszék a dokkolót. A megmérettetésen elnyerték Nagy Andor, Magyarország izraeli nagykövetének különdíját, azaz kiutazási és részvételi támogatást egy, a fiatalok által választott szakmai rendezvényre. A kétfős csapat szeptember elején a Szilícium-völgy után a világ második legnagyobb startup központjába, Tel-Avivba utazott, ahol a Digital Life Design fesztiválon a visegrádi országok kiállítójaként kerékpárőrzőjük első prototípusával mutatkozhattak be. „Elkészültek a 3D-s tervek, az első fémszerkezet és az általunk fejlesztett elektronikai rendszer is” – árulták el külföldi debütálásukról a Startup campus győztesei, akik a nemzetközi tapasztalatok és befektetői visszajelzések alapján üzleti modelljük és a tároló külső megjelenésének újragondolása mellett döntöttek.
A csapat további megmérettetésekre is elvitte innovációját. A Climate-KIC Launchpad startup versenyen a nemzeti döntő első helyezettjeként 2018 novemberében Edinburgh-ban képviselték Magyarországot a nemzetközi döntőn, ahol az „urban transitons” kategória legjobb hat projektje közé választották az övékét. Egyúttal a másfél évig tartó Climate-KIC Accelerator programjában egy hosszabb inkubációs projekt pártfogoltjaiként dolgozhatnak üzleti modelljük továbbfejlesztésén. A szakmai megmérettetésekben gazdag esztendőt a BME Startup Campus programjával folytatták, amelynek győzteseként végül jelentős anyagi támogatáshoz jutottak a fiatalok.
A BME Startup Campus programon elnyert 9 millió forintból a csapat folytatja elképzeléseinek megvalósítását. „Megépítjük a jelenleg még csak 3D-s terveken létező 5 állomásos dokkoló egység második prototípusát, amelyet egy budapesti plázánál tesztelünk majd. Az összegyűjtött felhasználói élmények alapján fejlesztjük tovább a szerkezethez kapcsolódó okostelefon applikáció következő verzióját, illetve magát a fizikai eszközt is” – árulták el a támogatási összeg hasznosulásáról. Az eddig végzett piackutatások alapján úgy látják, innovációjukra Magyarországon, Nyugat-Európában és Észak-Amerikában lenne igény, hozzáfűzve, hogy jelenleg is vannak a piacon hasonló termékek, ám a hallgatók szerint ezek egyike sem nyújt olyan lopásbiztos és pénztárcakímélő megoldást, mint az ő találmányuk.
„Kötöttségek nélkül élhetjük ki mérnöki kreativitásunkat, értékteremtőek lehetünk saját vállalkozásunkban. Ennek az álomnak a megvalósulásában nagymértékben segített minket a BME Startup Campus” – foglalta össze a nyertes páros, akik egyébként racionális embereknek tartják magukat és a ma divatos „sharing economy” világában szeretnek birtokolni, a maguk ura lenni, legyen szó a saját cégükről vagy akár a kerékpárjukról. „Ebben a vállalkozásban megtaláltuk a számításainkat” – zárták gondolataikat a fiatal mérnökök, eltökélve, hogy addig küzdenek, amíg sikerre nem viszik ötletüket.
TZS-GI
Fotó: Philip János, Szilágyi Szabolcs, Boros Márk