2020. október 21.
Az internetes felhasználók digitális lábnyomának csökkentésére talált ki egy böngésző bővítményt az idei hackathonon legjobbnak bizonyult BME-s csapat.
„A megfelelő információk birtokában az emberek tudatosabban értékelik és kezelik a világhálón, valamint a közösségi médiában feléjük érkező manipulatív tartalmakat. Bízunk abban, hogy az internetes böngésző fejlesztésére irányuló ötletükkel hozzájárulhatunk adataik biztonságosabb kezeléséhez, és a digitális lábnyom a felhasználók számára komfortosabb mértékig csökkenthető” – foglalta össze elképzeléseiről a SecurIT nevű műegyetemi hallgatói csapat, amely megszerezte az első helyet a Cybersecurity Hackathon 2020-as hallgatói innovációt támogató online versenyen.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezésében, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Semmelweis Egyetem, valamint az OXO Cybersecurity Lab kiberbiztonsági startup inkubátor szakmai támogatásával rendezték meg a Cybersecurity Hackathon 2020 versenyt. A megmérettetésre 5-7 fős, hazai felsőoktatási intézmények nappali vagy levelező tagozatos hallgatóiból álló csapatok jelentkezését várták. A járványveszély miatt az online térben megtartott háromnapos rendezvényen a fiatalok elmélyedtek napjaink kiberproblémáiban, majd ötleteikkel hozzájárultak a felmerült kérdések részletesebb feltérképezéséhez és a megoldás kidolgozásához. A verseny témái voltak:
A hackathonon 5 hazai felsőoktatási intézmény 39 hallgatója vett részt. A versenyzőket szakmai mentorok segítették elképzeléseik továbbgondolásában, egy kiberprobléma lehetséges technológiai megoldásának kidolgozásában, üzleti modell összeállításában, hogy mindezt a zárónapon néhány perces pitch formájában bemutassák a zsűri előtt. A Cybersecurity Hackathon 2020 verseny műegyetemi vonatkozású eredményei 1. helyezett: SecurIT csapat témája: mesterséges intelligencia, adatvédelem és biztonság – digitális lábnyomok, mentor: Szász Zoltán – digitalblood.eu A csapat tagjai: Frey Balázs - BME VIK mérnökinformatikus MSc Huszti Martin - University of Trento - Cybersecurity MSc (passzív BME VIK mérnökinformatikus MSc) Kocsó Barbara - BME GTK gazdálkodási és menedzsment BSc Lukács Márk - TU Delft, TPM - Management of Technology (MSc) (passzív BME VIK egészségügyi mérnök MSc) Mamuzsics Dóra - BCE GTK vállalkozásfejlesztés MSc Sipos Bence – BME GPK mechatronika MSc Zsiros Ádám - BME GPK doktori képzés, BME GTK gazdálkodási és menedzsment BSc 4. helyezett: HackTor csapat – műegyetemi tagja: Sali Ádám, BME KJK A verseny az NKFI Alapból finanszírozott 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00014 azonosítószámú, „Közszolgálati Technológia Transzfer Kezdeményezés (KTTK)” című projekt keretében valósult meg, az egyetemi innovációs ökoszisztéma működtetése érdekében. |
„A közösségi médiában végzett internetes kereséseink alapján szinte tűpontos egyéni profil állítható össze a felhasználókról. Jó esetben ez az adathalmaz hasznos lehet (segít a böngésző személyre szabásában, a felhasználó jobban megismerheti saját attitűdjeit stb.), ám rossz kezekbe kerülve akár a manipuláció eszközévé is válhat” – foglalták össze a Cybersecurity Hackathonon feldolgozott problémáról a győztes műegyetemi csapat tagjai. „Amit nem tudsz megváltoztatni, annak állj az élére!” – választották mottójuknak a fiatalok, igyekezve feltérképezni, hogy miképpen tudatosítható a felhasználókban az adatvédelem kiemelt fontossága, és csökkenthető-e az online tevékenység utáni jelek, nyomok összessége. Példaként hozták fel a Facebook használata közben végzett tevékenységeket: „a netezők több ezer posztból választják ki a nekik tetszőt, egy adott témáról pedig csetelnek barátaikkal. Mindebből a követőalgoritmusok számos egyéni jellemzőre következtetnek, ami után az érintett érdeklődési körének megfelelő reklámot küldenek számára. E technológiák rohamléptékű fejlődésével napjainkat egyre inkább átszövi a digitális kibertér, amelynek biztonsága jelentős társadalmi és gazdasági kérdés”.
A műegyetemi hallgatók egy CybeReady nevű böngésző bővítmény koncepcióját fogalmazták meg a hackathon versenyen. „A program a social media és egyéb weboldalakkal megegyező adatokat gyűjt, ám megmutatja a felhasználónak, hogy az adott hirdetés vagy funkció személyre szabásához a honlap milyen információkat használt fel. Ebben az esetben a nagy cégekkel ellentétben nincsenek adatvédelmi aggályok, ugyanis személyes információ sosem hagyja el a felhasználó eszközét” – összegezték az intenzív, 48 órás közös munka első helyet jelentő eredményéről a fiatalok. A szakmai zsűri értékelte a hallgatók megoldás mögött rejlő mélyebb felismerését és annak megértését, a kézenfekvő lehetőségeken túlmutató javaslatukat és a gyakorlati megvalósulásra vonatkozó elképzeléseiket. A csapat győztesként egyetemi inkubátorprogramba és kutatási műhelyekbe kerülve tovább dolgozhat javaslatának tökéletesítésén. A fiatalok a közeljövőben körüljárják a CybeReady bővítmény fejlesztése kapcsán felmerülő lehetséges költségeket, piacelemzést és becsléseket végeznek arról, hogy egy ilyen bővítményért mennyit hajlandóak fizetni a leendő vevők és melyek lehetnek a továbbfejlesztés lehetséges irányai.
A csapat örömmel fogadta a zsűri elismerését: „hallgatótársaink munkáját nyomon követve csak reménykedtünk a helyezésben, a verseny megnyerése igazi meglepetés volt számunkra. Élveztük az online tér adta szabadságot és korlátlanságot, ugyanakkor a közös munkában nehézséget is jelentett a fizikai távolság, a felmerülő viták esetén a személyes jelenlét jobban megkönnyítette volna az egyeztetéseket. Néhányan már szereztünk tapasztalatot a hackathonozásban, ismerjük egymást a MŰSZAK (Műegyetemi Szakkollégiumok Közössége) fórumairól, ám ebben a formációban még most dolgoztunk először. Bízunk abban, hogy a jövőben találunk további szakmai kihívásokat, megmérettetéseket” – summázták a Cybersecurity Hackathon tapasztalatait a sikeres műegyetemi fiatalok.
TZS-GI
Fotó: SecurIT