2020. december 11.
Több műegyetemi fiatal is dobogós helyen, valamint különdíjasként végzett a közelmúltban megtartott nívós diákkonferencián.
„Örömmel fogadtam a díjat, nem is gondoltam volna, hogy ez a téma ilyen elismertségre tehet szert szakmai berkekben” – árulta el a bme.hu-nak Lükő Gabriella, a BME Építőmérnöki Kar (ÉMK) Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszékének PhD-hallgatója, miután a Meteorológia és víztudományok szekcióban a megszerezhető maximális pontszámmal az első helyen végzett, valamint dékáni különdíjat is kapott a XVII. Országos Felsőoktatási Környezettudományi Diákkonferencián (OFKD). A doktoranda a sekély tavi légkör-víz határfelületen kialakuló impulzus- és hőáramok mérésével, becslésével foglalkozott díjnyertes pályamunkájában. Kifejtette: az említett hidrodinamikai cserefolyamatok közvetlen befolyással vannak a tavak vízminőségére és ökológiai állapotára. Emellett a kapott eredmények a meteorológiai előrejelző modellekben közvetlenül hasznosíthatók, azok pontosságát javíthatják. A fiatal kutatónő tudományos munkájához a tanszék Keszthelyi-öbölben üzemelő összetett, nagyfrekvenciájú hullámzás- és áramlásmérővel kiegészített hidrometeorológiai mérőállomásának az elmúlt 2 évben rögzített terepi adatait használta fel, emellett különböző becslő módszereket vett górcső alá a hidro- és termodinamikai modellekhez szükséges peremfeltételek, a turbulens áramok meglehetősen költséges elemzéseinek alternatíváját vizsgálva. A díjazott rájött: az irodalomban elérhető eljárások csak óceáni körülmények között érvényesek, ezért új paraméterek megadását javasolta a cserefolyamatok leírására Balaton méretű tavak esetére.
A Szent István Egyetem szervezésében megvalósuló XVII. Országos Felsőoktatási Környezettudományi Diákkonferencián (OFKD) Magyarország egyik legjelentősebb környezettudományi megmérettetésére a természet- és környezettudományok, a környezet- és természetvédelem, valamint a környezetünk fenntarthatósága és klímavédelem iránt érdeklődő fiatalok tudományos munkáját várták. A jelentkezők lehetőséget kaptak arra, hogy szélesebb publikum előtt mutassák be választott kutatási területüket, amelyekkel előzőleg már legalább egy középiskolai tudományos versenyre is neveztek. A témájukban rendkívül sokszínű pályaműveket 11 szekcióba sorolták. A koronavírus-járvány miatt idén rendhagyó módon kizárólag az írásban érkezett dokumentumokat értékelte a zsűri, szóbeli diskurzusra és prezentációra nem volt lehetőség. Az értékelési szempontok között szerepelt a dolgozatok nyelvezetének szakszerűsége, a szakirodalom feldolgozottsága, a téma szakmai színvonala, a kutatási módszertan helyessége, a tudományos munka egyedisége, önállósága és újszerűsége. Az őszi díjátadót a járványügyi óvintézkedések betartása mellett, szűk résztvevői létszámmal tartották meg a gödöllői Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeumban. A XVII. OFKD műegyetemi díjazottjai: Meteorológia és víztudományok szekció I. hely Lükő Gabriella (ÉMK) Környezettechnológia szekció I.hely Batha Bálint (VBK) II.hely Petrovai Noémi (VBK) Környezet-egészségügy és környezeti nevelés szekció III. hely Dömők Adrienn Manna, Huszár Ivett (GTK) |
Lükő Gabriella következtetései két tudományos publikációban jelentek meg, most egy harmadik kidolgozásán munkálkodik. Kutatása mellett az iparban is kipróbálja magát: jelenleg egy tervezőiroda közlekedési projektjeihez vízépítési terveket készít. „Szeretném folytatni a Műegyetemen megkezdett tudományos vizsgálatot. Még több új eredmény elérése a célom, amelyhez terveim szerint külföldi kutatási ösztöndíjra pályázok majd” – zárta gondolatait Lükő Gabriella, aki bízik abban, hogy a következő évek nyarait megint izgalmassá teszik majd az újabb balatoni terepi mérések.
„Természettudósok között méltó módon megállta a helyét” – nyilatkozott elismerően tanítványáról Torma Péter, az ÉMK Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszékének docense, hozzátéve, hogy a doktoranda választott témája, a légköri határréteg-folyamatok inkább a meteorológia területéhez tartoznak. „A siker Gabriella innovatív témaválasztásán túl szorgalmának, kitartásának, rugalmasságának és e terület iránt tanúsított alázatának is köszönhető. Fontosak a rangos kitüntetések a fiatal kutatók életében, akikben részben ezek az elismerések erősítik meg a szándékot, hogy akadémiai pályán maradjanak, és lendületet, inspirációt szerezzenek további munkáikhoz.”
|
A Környezettechnológia szekcióban szintén maximális pontszámmal teljesítő, így kategóriájának legjobbja, egyúttal rektori különdíjas lett Batha Bálint műegyetemi vegyészmérnök mesterszakos hallgató is, aki a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (VBK) Kémiai és Környezeti Folyamatmérnöki Tanszékének Katalitikus Eljárások Kutatócsoportjában végez tudományos tevékenységet: különböző alternatív oldószerek tulajdonságait és katalitikus eljárásokban történő alkalmazhatóságát vizsgálja. Legutóbb egy növényi eredetű új oldószer, az eukaliptusz fa illóolaját, az eukaliptol átmenetifém-katalizált reakciókba történő bevezetését elemezte. „A vegyiparban használt oldószerek nyersanyagainak jelentős része fosszilis forrásokból (kőolaj, földgáz, kőszén stb.) származik, amelyek egyike sem felel meg a fenntartható, körforgásos technológiai és gazdasági fejlődés szempontjainak. Mi a karon hosszú ideje arra fókuszálunk, hogy ezek alternatíváit a finomkémiai iparban (pl. gyógyszeripar) megtaláljuk” – osztotta meg az elismert diák, kiegészítve: TDK-munkájában elsőként foglalkozott ezzel a témával, később BSc-szakdolgozatában bővített ki. Tudományos eredményeit a közeljövőben nemzetközi színtéren is szeretné publikálni. „Leendő mérnökként jó érzéssel tölt el, hogy kutatási elképzeléseim, törekvéseim pozitív visszajelzést kaptak egy neves szakmai grémium előtt” – árulta el a jelenleg stockholmi Erasmus-ösztöndíját töltő díjazott, aki tervei szerint tavasszal tovább folytatja megkezdett kutatásait a Műegyetemen és a BME Szent-Györgyi Albert Szakkollégium tagjaként.
„A kutatás iránt elhivatottságot érző fiatalok kiváló munkájának elismerése meghatározó lehet egy hallgató életpályájának következő szakaszában, legyen szó MSc-szakválasztásról vagy a PhD-képzés melletti elköteleződésről. Egy ilyen szakmai versenyen történt kiváló szereplés sokat nyom a latba, akár a munkaerőpiac, akár a kutatói karrier mellett dönt egy pályakezdő mérnök. Bálint egy olyan céltudatos fiatal, aki bárhol megállja helyét: célirányos és logikusan felépített pályaművet állított össze, törekvéseit kitartó és precíz személyisége, kiváló problémamegoldó képessége és elhivatottsága még inkább megerősítették” – méltatta tanítványát Mika László Tamás, a VBK Kémiai és Környezeti Folyamatmérnöki Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.
|
Legközelebb két év múlva szervezik meg a XVIII. Országos Felsőoktatási Környezettudományi Diákkonferenciát. A rendezés jogát a Pécsi Tudományegyetem nyerte el.
TZS-GI
Fotó: Takács Ildikó
Bélyegkép forrása: Országos Felsőoktatási Környezettudományi Diákkonferencia