2022. április 12.
Bensőséges ünnepség keretében, koszorúzással emlékeztek József nádorra, és átadták a BME kiváló hallgatóinak a róla elnevezett díjat.
„A 240 éves Műegyetem legfőbb erőssége a kiváló emberanyag mind az oktatók, mind a diákok tekintetében. Ezt bizonyítja, hogy a különféle nemzetközi oktatási rangsorokban kiemelkedő BME-s szakemberek, akadémikusok szerepelnek” – emelte ki köszöntő beszédében Czigány Tibor rektor. Kifejtette, nagyon sok ígéretes tehetségű, versenyeket nyerő középiskolás diák választja a Műegyetemet, mert biztosak benne, hogy itt minőségi, nemzetközi színvonalú diplomát szerezhetnek: a diplomás pályakövető rendszer adatai is ezt igazolják.
„Oktatóink és hallgatóink legmagasabb szintű elismerése a József Nádor Emlékérem és a József Nádor-díj. Tisztelegve a nádor emléke előtt, a jogaron is megtalálható arcképe. Ez emlékeztet alapítónk kiválóságára, és arra, hogy a Műegyetem az első olyan mérnöki felsőoktatási intézmény a világon, amely nevében hordozta az egyetem megnevezést. Kérem önöket, hogy a 240 éves Műegyetem szellemiségét vigyék tovább munkájukkal” – üdvözölte a díj átvételére megjelent hallgatókat Czigány Tibor rektor.
József nádornak három feleségétől öt gyermeke maradt életben (további három kiskorában meghalt). Első felesége Alexandra Pavlovna Romanova orosz nagyhercegnő volt, másodszor Hermina Anhalt-Bernburg-Schaumburg-Hoym-i hercegnőt vezette oltár elé (tőle született István fia, aki Magyarország utolsó nádora volt 1847-1848-ban). Harmadik házasságát Mária Dorottya württembergi hercegnővel kötötte, ebből a frigyből származik Habsburg Mihály dédnagyapja, József Károly Lajos főherceg is, aki 1869-1905-ig a Magyar Királyi Honvédség főparancsnokaként szolgált. A tavaly 80. életévét betöltő Habsburg Mihály az elmúlt években számos alkalommal képviselte a családot: e feladatot ezen az ünnepségen és a továbbiakban unokaöccsei, Habsburg-Lotaringiai József és Habsburg-Lotaringiai Pál látják el. |
„A családom mindig azt mondta: Magyarország egy intellektuális forrás, a Műegyetem pedig a szökőkút; ez igaz volt a múltban és mostanában is. Az egyetemnek sok fontos és híres öregdiákja van, és bízom benne, hogy ti, most kitüntetett diákok a jövő vezetői lesztek. Megtiszteltetés átadni az elismeréseket és József nádor leszármazottai nevében gratulálni!” – emelte ki köszöntésében Habsburg-Lotaringiai József.
A bensőséges hangulatú megemlékezésen Habsburg-Lotaringiai József és Habsburg-Lotaringiai Pál a család, míg Czigány Tibor rektor, Pálfalvi András kancellárhelyettes és Szili Ákos, az Egyetemi Hallgatói Képviselet (EHK) elnöke pedig a Műegyetem képviseletében helyezett el koszorút a BME központi épületének József nádort ábrázoló szobránál. Az ünnepségen részt vettek a rektorhelyettesek, dékánok, dékánhelyettesek, kancellárhelyettes, valamint a József Nádor-díjas hallgatók is. A Pro Progressio Alapítványt Pakucs János elnök képviselte.
„Nagy megtiszteltetés, hogy ilyen kimagasló kvalitású személyek között lehetek e díjátadón. József nádor a kötelező feladatain túl rendkívül sokat tett a közössége és a környezete szervezéséért, fejlesztéséért: e díj hűen szimbolizálja ezt a kiemelkedő teljesítményt” – köszöntötte a József Nádor-díjas hallgatókat Szili Ákos, az EHK elnöke, aki kiemelte azt is, hogy a díjazottak teljesítménye azért is különleges, mert az elmúlt két évben nagyon nehéz volt motivációt merítni a kötelező feladatokon túlmutató munkaszervezéshez, tanuláshoz, közösségépítéshez.
A hagyományokhoz híven József Nádor-díjjal jutalmazták az egyes karokon a legmagasabb pontszámmal köztársasági ösztöndíjat nyert hallgatókat (a BME GTK hallgatói közül pontegyenlőség miatt az idén ketten részesültek a díjban.) Az emlékérmet, az oklevelet és a Műegyetem – A történeti Campus című könyvet a díjazottak Habsburg-Lotaringiai József és Pál főhercegektől vették át.
Olosz Adél |
Építőmérnöki Kar |
Biró Bence |
Gépészmérnöki Kar |
Kovács Fruzsina |
Építészmérnöki Kar |
Kertész Erik |
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar |
Schlosser Ilona |
Villamosmérnöki és Informatikai Kar |
Domaniczki Viktória Szonja |
Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar |
Kovács Petra |
Természettudományi Kar |
Bagi Laura |
Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar |
Galavics Diána |
Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar |
József nádor 1847. január 13-án hunyt el. Az 1796-os pozsonyi országgyűlésen választották meg a rendek közfelkiáltással a Magyar Királyság nádorává, ami annak idején a király utáni legmagasabb közjogi méltóságnak számított. A reformok mellett elkötelezett és magyarul is beszélő nádor már életében a Habsburg-család legnépszerűbb tagja volt hazánkban. V. Ferdinánd 1844. június 12-én írta alá az Ipartanoda létrehozásáról szóló rendeletét, amelyet a mindvégig buzgón pártoló nádorról neveztek el. Az ezt kérvényező levélben a pestiek így fogalmaztak: „...az egész birodalomra nézve szerzett tündöklő érdemei a pesti műipartanoda s illetőleg ez intézet számára felállítandó épületnek Nádor Ő Fensége magas nevével díszítése által is örökíttessenek.” 1846. november 1-jén József Ipartanoda néven nyitották meg az intézményt, amely 1856-tól József Polytechnicum néven működött. Az 1871/72-es tanévet a Műegyetem önálló intézményként, Királyi József Műegyetem névvel kezdte meg. 1934-ben a Műegyetemet összevonták a soproni Bányászati és Erdészeti Főiskolával, az Állatorvosi Főiskolával, a Tudomány Egyetem Közgazdasági, illetve Mezőgazdasági Karával. Az így létrejött intézmény neve 1949-ig Magyar Királyi József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem lett. József nádor mellszobrát 1912-ben avatták fel a központi épületben. A műalkotás, amelyet Turi Jobbágy Miklós szobrászművész készített, a második világháború idején eltűnt, csak jóval később, 1997-ben bukkantak rá véletlenül az egyetem pincéjében. A letört és elveszett márványfejet Bodó Csaba szobrászművész, a BME OMIKK néhai munkatársa alkotta újra a Pro Progressio Alapítvány támogatásával. A mellszobrot 1999-ben ünnepélyes keretek között helyezték vissza régi-új helyére. Azóta a család és az egyetem minden évben megemlékezik József nádorról, aki „Habsburgnak született és magyarnak halt meg.” |
HA-TZS
Fotó: Geberle B.