2022. június 08.
Visszatérő jelentkezőkkel, komoly és innovatív témákat bemutató pályaművekkel zárult a BME, a Pro Progressio Alapítvány és az Élet és Tudomány közös publikációs pályázata.
A legkiválóbb oktatói, kutatói és hallgatói tudományos következtetések összefoglalóit díjazták a BME, a Pro Progressio Alapítvány, valamint az Élet és Tudomány folyóirat közös szervezésében meghirdetett pályázaton.
A felhívásra pályázók az érdeklődési területüknek megfelelő kutatásaikat mutathatták be írott formában, a benyújtott tudományos publikációkat 2022. május 19-én bírálták el. A pályázatra kutatási projektek (például az Új Nemzeti Kiválóság Program - ÚNKP, illetve tudományos diákköri munka) keretében születő eredményeket összefoglaló, ismeretterjesztő írásokat vártak a szervezők, amelyekben a pályázók közérthető módon mutatják be saját kutatásukat, annak célját, módszerét, eddigi vagy várható eredményeit, valamint a tudományos vagy a gyakorlati hasznosíthatóság lehetőségét. A felhívásra a BME minden karáról és széles témapalettán érkeztek ismeretterjesztő írások. A beérkezett pályaműveket a BME, a Pro Progressio Alapítvány, valamint az Élet és Tudomány folyóirat delegált szakértői értékelték. Minden pályamű három, egyenlő súllyal latba eső, 1-től 10-ig terjedő pontszámot kapott: egyet a BME nevében (az illetékes kar képviselőjétől), egyet a Pro Progressio Alapítványtól, és további egyet az Élet és Tudománytól. E pontozás mentén alakult ki a sorrend.
A résztvevők kétféle elismerésben részesülhettek:
- a két meghirdetett kategóriában: oktatói-kutatói és hallgatói díjakat,
- a két meghirdetett kategóriában: oktatói-kutatói és hallgatói ÚNKP különdíjakat kaptak.
A díjazott írások az Élet és Tudományban jelennek meg, a nyertesek kutatási tevékenységük további eredményes folytatása érdekében díjazásban (ösztöndíjban) részesülnek. A szerzők és témák bemutatására, valamint az oklevelek átadására 2022. június 20-án (hétfőn) 15.30-tól kerül sor a Műegyetem Központi épületében, az Oktatói Klubban.
BME, a Pro Progressio Alapítvány, valamint az Élet és Tudomány közös ismeretterjesztő cikkpályázatának eredményei 2022-ben:
Oktatói-kutatói kategória:
1.díj: Sziroczák Dávid: E-VTOL repülőgépek alkalmazása a sürgősségi ellátásban Magyarországon (BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar, Repüléstudományi és Hajózási Tanszék, adjunktus)
2.díj: Fekete-Kertész Ildikó: Bolhából elefántot? Nanorészecskék környezettoxikológiája (BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, adjunktus)
3.díj: Csapó Tamás Gábor: Némabeszéd-interfészek a nyelv mozgásának ultrahangos vizsgálatával (BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Távközlési és Médiainformatikai Tanszék, tudományos munkatárs)
ÚNKP I. különdíj: Csapó Tamás Gábor 3. díjas pályamunkája
ÚNKP II. különdíj: Molnár Zsófia Klára: Mérnökség molekulaszinten – Az enzimmérnökségben rejlő lehetőségek (BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar, Szerves Kémia és Technológia Tanszék, posztdoktor)
Hallgatói kategória:
1.díj: Sinkovics Bálint: A napelemek termelésének előrejelzése a múlt és a jelen tükrében (BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Villamos Energetika Tanszék)
2.díj: Varnyú Dóra: Nem bújsz el többé, húgyhólyagrák, a mesterséges intelligencia megtalál! (BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Irányítástechnika és Informatika Tanszék)
3.díj: Keliger Dániel: Járványok és nimfák (BME Természettudományi Kar, Sztohasztika Tanszék)
ÚNKP I. különdíj (megosztva): Sinkovics Bálint és Varnyú Dóra díjazott pályamunkái
ÚNKP II. különdíj (megosztva): Keliger Dániel díjazott pályamunkája Kulcsár Eszter: Gyerekház mint új középülettípus (BME Építészmérnöki Kar, Középülettervezési Tanszék)
ÚNKP III. különdíj: Pálffy Zsófia: A bizonytalanság formái, valamint hatása a mindennapokban és a kognitív kísérletekben (BME Természettudományi Kar, Kognitív Idegtudományi Tanszék)
|
Gratulálunk a nyerteseknek és további sok sikert kívánunk a kutatásaikban és megkezdett tudományos pályájukon!