XI. Simonyi Konferencia

Időpont: 
2014. április 15. 13:00 és 19:00 között
Helyszín: 
I épület
Kategória: 
Konferencia
Szervezés: 
BME-hallgató
Kapcsolattartó: 
Bálint Ferenc, Oláh Ákos

A programra idén is azokat várjuk, akiket érdekel a villamosmérnöki és informatikai szakma, vagy most szeretne megismerkedni annak valamelyik területével.

A konferenciára ellátogató érdeklődők mindent megtudhatnak a legújabb mobil operációs rendszerekről, a jövő okosautóiról, vagy a nagy adatmennyiségek okozta előnyökről és veszélyekről. Szó lesz emellett a Műegyetem Forma 1-es csapatának legújabb fejlesztéseiről, az ethical hackingről, vagy  a  játékkonzolok várható fejlődési lehetőségeiről is.  Sőt!  Az előzetesen regisztrált résztvevők között, a konferencia időpontjában kisorsolunk egy Sony PlayStation 4-et! De nem csak a legnagyobb IT vállalatok ismertetik fejlesztéseiket.  Szakkollégiumunk tagjai érdekes előadásokban prezentálják munkájukat. Így szó lesz a Simonyiban zajló űrkutatási projektekről, nyílt forráskódú enterprise monitoringról, vagy a JAVA Virtual Machine legújabb fejlesztéseiről.

Előadók:

  • Prekopcsák Zoltán, CEO | Radoop - Nagy adatok, nagy lehetőségek

    Mi a közös a három kiemelkedő magyar startup (Prezi, Ustream, LogMeIn) működésében? Mindhárom cég innovatív szolgáltatásokat nyújt, több tízmillió felhasználót szolgál ki világszerte, és mindhárom cég rengeteg adatot gyűjt, tárol, és elemez, hogy minél sikeresebb legyen. A nagy adatokban (Big Data) rejlő információkat már régóta használják az internetes óriáscégek, mint a Google vagy a Yahoo. Az elmúlt néhány évben a technológiai fejlődésnek köszönhetően ezek az adatkezelési technológiák sokkal olcsóbbak és hozzáférhetőbbek lettek. Ma már semmi akadálya nincsen, hogy egy mindössze két fős vállalkozás naponta több TB adatot gyűjtsön és elemezzen, vagy hogy egy pár fős magyar cég több száz számítógépből álló adatelemző klasztert hozzon létre. Ezek a technológiák és ezek az elemzések teljes iparágakat változtatnak meg a klasszikus nagyvállalati területektől (pénzügy, telekommunikáció) a kormányzati és egészségügyi felhasználáson át egészen az innovatív kisvállalatokig. Az előadásban ilyen Big Data lehetőségek kerülnek bemutatásra, valamint az is kiderül, hogy miért érdemes mérnökként ezen a területen elhelyezkedni.

  • Varga Balázs, Kir-Dev | Simonyi Károly Szakkolégium - Run * on the JVM
    A Java Virtual Machine már rég nem csak a Javában írt alkalmazások futtatására képes: a közösség számtalan fordítót és interpretert készített rá az elmúlt években (pl. Python, Ruby, Scala, Clojure). Az igényekre reagálva számtalan új, ezt az irányt támogató fejlesztés került a VM-be. A prezentáció során a résztvevők betekintést nyerhetnek, hogy hogyan működik egy interpreter és milyen módszerekkel lehet hatékonyabban megvalósítani.

 

  • Härtlein Károly, tanszéki-mérnök (BME) - Elektromágneses képlékenyalakítás

    Az elektromágneses indukció a klasszikus fizika egyik legnehezebben tanítható fejezete. Felsorolni szinte lehetetlen mennyi eszköz működésének alapja Faraday 1831-ben felfedezett törvénye. A gépiparban kevéssé ismert, jól automatizálható, precízen kézben tartható eljárással alakítanak képlékenyen fémeket. Az eljárás alapja az elektromágneses indukció. Az eljárás előnyei elsősorban forgástest alakú munkadarabok egyesítésénél mutatkoznak meg. Ám a legnagyobb előny a fém kerámia kötések törésveszély nélküli kialakításánál mutatkozik. Az elektromágneses képlékenyalakítás határközi terület a gépészet és a villamosmérnöki tudományok között. Talán ezért oly kevés ismerője és művelője van hazánkban. Az előadás végén egy kísérlettel fogom az elvet szemléltetni.

 

  • Dr. Balogh András, Department Leader | ThyssenKrupp - Eszközök és alkalmazások

    A mai autóipari rendszerek egyre nagyobb bonyolultságú szoftver megoldásokat tartalmaznak, miközben a fejlesztési idő egyre csökken. A hatékonyság növelésére számtalan szabványos modellezési és fejlesztési környezet, valamint egységes futtató platform áll rendelkezésre, de ezeket általában az adott szervezet és alkalmazás igényeinek megfelelően testre kell szabni.

    Az előadás során bemutatjuk, hogyan integráltuk, és egészítettük ki az elérhető nyílt fejlesztőeszközöket (mint az Eclipse, SVN, Jenkins), hogy a termékfejlesztést a lehető legjobban támogassuk, miközben megfelelünk minden minőségügyi és biztonsági szabványnak és a vevői követelményeknek is.

 

  • Imre Szilárd, National Instruments - Hamisított elektronikai alkatrészek veszélye

    Ahogy a világ fejlődik, úgy jelennek meg az újabb és újabb elektronikai eszközök mind az iparban, a haditechnikában és az otthoni átlag felhasználóknál is. Ezt mi magunk is megfigyelhettük az okos telefonok és tabletek robbanásszerű növekedésével. Ahogy növekszik az ilyen jellegű elektronikai cikkek iránt a kereslet, úgy kerülnek egyre nagyobb bajba a készülékek elektronikai alkatrészeit forgalmazó gyártók és beszállítók, ugyanis sokszor nem képesek lépést tartani az igény növekedésével. Ekkor jönnek képbe az elektronikai alkatrészeket hamisítók, akiknek szerencsére éppen van az égetően szükséges alkatrészből egy jó nagy adag készlete, melyet nagyon szívesen eladna nekünk. A 2009-től 2011-ig terjedő időszakban a hamis alkatrészekről szóló bejelentések száma megnégyszereződött és azok már a legjobban védett forgalmazói láncokba is beszivárogtak. Ezek a hamis alkatrészek évente sok milliárd dolláros kárt okoznak.

    A hamis alkatrészek egy több millió dolláros, ámbár nem kívánatos része lett az elektronikai iparágnak. Az iparág jövedelmezősége abban rejlik, hogy képes felismerni a kínálati korlátokat és ezekre kellően gyorsan tud reagálni kihasználva a bonyolult és érzékeny ellátási láncot. A hamis anyagok mára már minden szegmensbe bekerültek, így jelen vannak az egyszerű fogyasztási cikkekben, a hálózati és kommunikációs készülékekben, az orvosi, autóipai termékekben valamint beférkőztek a légi és hadipari szegmensbe is.

    Az előadás során megtudhatod milyen trükköket alkalmaznak a hamisítók, hogyan találkozott ezzel a National Instruments, valamint ötleteket osztunk meg, hogy mi az, amit megtehetünk, hogy ezektől a kellemetlen problémáktól megpróbáljuk megvédeni magunkat.

 

  • Orosz Bálint, CEO | Distinction - Wow élmény a usereknek?

    Wow élmény a usereknek? Az egyik kulcsgondolat, mely a mobilapp-fejlesztő startup mindennapjait átszövi. A Distinction Csapata az elmúlt években sok millió userhez ért el világszerte. Számos, a csapat által fejlesztett alkalmazás nyerte el a megtisztelő "featured" címet az appáruházakban, ezenfelül tavaly az Apple beválogatta a Distinction által fejlesztett Gneo appot az "Év alkalmazásai" közé.

    Bálint előadása során arra keresi a választ, hogy miért is a különleges design, animációk, interakciók állnak az alkalmazásfejlesztés középpontjában Distinctionnél, miként hat a designközpontúság a projektekre és a folyamatokra, és mindezt hogyan is lehet támogatni technológiai oldalról.

 

  • Góczán Bence, LEGO | Simonyi Károly Szakkollégium - UPRA Projekt

    Az űrkutatás rendkívül népszerű terület manapság. Eljutni más bolygókba, megfigyelni távoli csillagokat, átszelni a Naprendszert viszont kifejezetten költséges és nagy szaktudást igénylő feladat. A “szegény ember űrprogramjának” titulált magaslégköri ballon reptetés több, mint rádióamatőrők egyszerű hóbrtja. Nem csak űrközeli rádióadásokra és fényképek készítésére alkalmas, hanem bevezető lehet fiatal mérnököknek az űrtechnológiába.

    Az előadás bemutatja a Simonyi Károly Szakkollégium UPRA csapata által fejlesztett magaslégköri mérőballon moduláris felépítésű fedélzeti rendszerének tervezési fázisait valamint a repülés során leküzdendő akadályokat, melyeket le kellett küzdeni, hogy eljuthassanak a világűr határára.

Az esemény regisztrációhoz kötött.