A társadalmi felelősségvállalás jegyében a BME Építőművészeti Doktori Iskolája és a Középülettervezési Tanszéke 2008-ban közös kutatást indított azzal a céllal, hogy építészeti segítséget nyújtson különböző közhasznú szervezeteknek. Az elméleti kutatások a kar oktatóinak és doktoranduszainak vezetésével és graduális hallgatók bevonásával folynak. A munka fontos velejárója, hogy az összegyűjtött ismeretek a gyakorlati életben is hasznosuljanak, ezért a kutatásokhoz kapcsolódóan számos kis léptékű épület született meg az elmúlt években.
Az idén nyáron a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik programjához kapcsolódva a Monori Tabán Telepen építettek egy biobrikett manufaktúrát. Az épület segítségével fűtésre és főzésre használható biobriketteket lehet készíteni, mezőgazdasági papír hulladék felhasználásával úgy, hogy a munka csak megújuló energiát igényel. A gazdasági és ökológiai szempontok mellett az építés talán legfontosabb célja a közös építés, a közösségépítés, a tanítás és tanulás. A BME oktatói és hallgatói úgy vélik, a biobrikett manufaktúra elkészítésével most egy mérföldkőhöz érkeztek, amelyet szeretnének megünnepelni.
A készülő dokumentumfilm előzetese
A kiállítást Cságoly Ferenc DLA, a BME Építőművészeti Doktori Iskolájának vezetője nyitja meg december 2-án, 18 órakor a Magyar Építőművészek székházában.
Az érdeklődőket szeretettel várja a biobrikett kutatócsoport (tagjai: Fejérdy Péter DLA, Fazekas Katalin, Kemes Balázs és Oroszlány Miklós)