2019. május 13.
Európa első, interaktív MI kiállításának adott helyet a Műegyetem Q épülete.
Jelentős igény van Magyarországon arra, hogy az itt működő kutatóhelyek, vállalkozások és a kormányzat között aktív párbeszéd legyen – mondta Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) infokommunikációért felelős helyettes államtitkára a rendezvény apropójából tartott sajtótájékoztatón, ismertetve azt is, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások nemcsak folyamatos fejlődést mutatnak, hanem azok üteme is exponenciálisan növekszik. Hozzáfűzte, a magyar MI-ökoszisztéma kiterjedtségét jól mutatja a tavaly alakult MI Koalíció bővülése, amelynek immáron 170 tagszervezete lett. „Az utca embere gyakran kétkedéssel, félelemmel vagy bizonytalansággal tekint a tudományos-fantasztikus világot idéző mesterséges intelligenciára, holott a mindennapi életünket már most megkönnyítő technológiákkal a valóságban nap, mint nap találkozhat” – fogalmazott az államtitkár. Elmondta még: a jövőt a tudásra épülő beruházások jelentik és az MI kifejezetten olyan innovációs terület, ahol Magyarország erős pozíciója a gazdasági növekedés előmozdítója lehet: a cél, hogy a kiállítók és az MI terület más vállalatai a jövőben nyugodt körülmények között és egyre könnyebb feltételekkel tevékenykedhessenek.
A Magyarországi MI Koalíció (MI Koalíció) 2018. október 9-én alakult meg 78 nemzetközi és hazai cég, illetve egyetemek, tudományos műhelyek, szakmai és közigazgatási szervezetek részvételével. Célja, hogy Magyarország a mesterséges intelligencia fejlesztések és alkalmazások (autonóm járművek, 5G mobiltechnológiával kapcsolatos fejlesztések, MI) terén kerüljön az európai élvonalba, és váljon a nemzetközi MI közösség fontos tagjává. Az MI Koalíció működését a Digitális Jólét Program (DJP) biztosítja. Az MI Koalíció alapítóinak szándéka, hogy közösen határozzák meg a mesterséges intelligencia hazai fejlesztésének irányait és kereteit, állandó szakmai és együttműködési fórumot biztosítva az MI-fejlesztők, az MI felhasználói oldalát képviselő piaci és állami szereplők, illetve az akadémiai szféra, a szakmai szervezetek és az állami intézmények között. Az MI Koalíció emellett részt vesz Magyarország MI stratégiájának kialakításában, illetve az MI elterjedésével összefüggő társadalmi és gazdasági hatások elemzésében is. |
„Különleges öröm számomra, hogy ezt a seregszemlét a Műegyetemen tarthatjuk, mivel intézményünk a magyarországi műszaki felsőoktatás fő bázisaként működik. A csaknem 240 éves múltunk, a meghívottak széles köre, valamint a kiállítás helyszíne, a modern Q épület azt a szinergiát jelzi, amellyel a jövőben is hozzá szeretnénk járulni e terület további dinamikus fejlődéséhez” – köszöntötte az érdeklődőket a házigazda nevében Charaf Hassan, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, az MI Koalíció elnökségi tagja. A professzor emlékeztetett: a szervezet szakemberei intenzív szakmai munkát végeztek munkacsoportjaikban; ennek eredményeképpen áprilisra felmérték az MI ökoszisztéma jelenlétét, jelentőségét az országban. „Arra jutottunk: mutassuk meg mindezt egyszerű és mindenki számára érthető módon a világnak” – nyomatékosította az egyedi interaktív kiállítás egyik célját, ami mellett fontos volt az MI-vállalatok egymással való, valamint a felsőoktatás szereplői közötti kommunikáció elősegítése is, továbbá a jó gyakorlatok weblapos összegyűjtése. Az ingyenes és bárki által látogatható seregszemlén az MI Koalíció csaknem 20 tagja mutatkozott be legújabb MI-fejlesztéseikkel. A BME egyetemi tanára rámutatott, mivel hazánk kis ország, a szereplők összefogása szükséges az áttöréshez: az MI Koalíció katalizátor szerepet szeretne betölteni az infokommunikációs szektorban.
A kiállítók: BME-VIK-MIT, Clementine, Dmlab, Energofish Kft, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Ericsson Magyarország Kft., FAMPATH.COM, Hallatlan Alapítvány / GLACCES, IBM, Microsoft, Monster Code Hungary Kft., MTA Nyelvtudományi Intézet, Multilogic Kft, Nokia, Robert Bosch Csoport, SpeechTex Kft., T-Systems Magyarország Zrt., Ultinous Kft., Vodafone Magyarország, WaterScope Zrt. |
Az ingyenes kiállításra érkezők saját tapasztalataikon keresztül érthették meg a mesterséges intelligencia jelentőségét, számukra is elérhető hétköznapi realitását – hívta fel a figyelmet Szertics Gergely, az MI Koalíció szakmai vezetője, a rendezvény főszervezője, aki kiemelte, a közösségépítésre, valamint ez év végéig Magyarország mesterséges intelligencia stratégiájának megalkotására törekednek. Hozzátette: a kutatóintézetek és az ipar képviselői mellett az állami szereplőkkel is együtt gondolkodnak az új technológiák hétköznapi hasznosításáról. Elárulta: a műegyetemi találkozó sikerére való tekintettel pedig a tervek szerint a kiállítást az ország más településeire is elviszik.
HA-GI
Fotó: Philip János