2015. szeptember 30.
Az online sajtó hírei a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről 2015. szeptember 24-30. között.
2015. szeptember 24. Innovációs teljesítmények elismerése és "székfoglaló" a BME-n
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 2014. évi legkiemelkedőbb innovációs eredményeit elismerő okleveleket adott át Józsa János rektor és a díjat alapító Pro Progressio Alapítvány elnöke, Pakucs János a pályázaton nyertes két kutatócsoport vezetőjének szeptember 21-én. Az egy-egymillió forintos díjat az egészségtámogató komponensekben gazdag malomipari őrlemény, valamint egy új alkalmazás- és szolgáltatásfejlesztési informatikai keretrendszer nyerte el. Az elismeréseket a több mint 100 év után megújuló székekkel berendezett díszteremben adták át.
http://www.edupress.hu/hirek/index.php?pid=egycikk&HirID=34030&hirlevel=1
2015. szeptember 25. Látogasson boncterembe ma éjjel!
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre ellátogatók 99 program közül választhatnak, többet tudhatnak meg a hídépítésről, a mobilalkalmazások fejlesztéséről és az atomenergiáról.
http://www.hirado.hu/2015/09/25/latogasson-boncterembe-ma-ejjel/
Élő közvetítés a BME Kutatók Éjszakájáról:
http://www.petofilive.hu/video/kutatok-ejszakaja-bme-lagyulo-anyagok/
http://tenyek.hu/tenyek/187374_tenyek_teljes_adas_2015.09.26._szombat.html
2015. szeptember 25. Ragaszkodunk az atomhoz
A Nemzeti Nukleáris Kutatási Programot megvalósító konzorcium összetétele garancia arra, hogy az eredmények nemcsak a kutatásban, hanem az oktatásban is megjelennek - emelte ki Aszódi Attila kormánybiztos. A konzorcium a projekthez 1,9 milliárd forintot nyert el. Az öttagú konzorcium vezetője az MTA Energiatudományi Kutatóközpontja, résztvevői a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézete, az MTA Atommagkutató Intézet, az Országos Közegészségügyi Központ Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Igazgatósága, valamint a NUBIKI Nukleáris Biztonsági Kutatóintézet Kft.
http://www.tozsdeforum.hu/uzlet/gazdasag/ragaszkodunk-az-atomhoz-58436.html
2015. szeptember 26. Eredményt hirdettek az első közigazgatási mobilalkalmazás-fejlesztő versenyen
Az idei évben az első díjat Pammer Áron, a BME hallgatója nyerte el a „Kihez forduljak” című app-pal, amely néhány kérdést tesz fel, és a felhasználó által adott válaszok alapján eldönti, hogy az adott közigazgatási üggyel, vagy közterületen észlelt problémával pontosan hová, melyik közigazgatási intézményhez fordulhatunk, valamint hogyan tehetünk bejelentést.
2015. szeptember 28. Üvegből gerendát?
Becker Gábor építészmérnök, egyetemi tanár, a Műegyetem Építészmérnöki Karának előző dékánja, az Épületszerkezettani Tanszékének vezetője adott interjút az Európai Házak magazinnak.
http://tervlap.hu/cikk/show/id/3860
2015. szeptember 28. Ezért van egyre kevesebb autóvezetés-oktató Magyarországon
Magyarországon fogy és elöregedik a tanári gárda, pedig nyaranta több ezer diák szeretne jogosítványhoz jutni. 2005-ben leállították a gépjárművezető-oktatói képzést, évekig sehol nem indítottak tanfolyamokat. Az országban jelenleg két képzőszerv rendelkezik olyan képzési engedéllyel, amivel ezt a tanfolyamot oktatni lehet: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem az egyik.
http://www.hirado.hu/2015/09/28/ezert-van-egyre-kevesebb-autovezetes-oktato-magyarorszagon/
2015. szeptember 28. Utastájékoztatási rendszer
A LIBRA SZOFTVER Fejlesztő Zrt. a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel együttműködve fejlesztett ki korszerű online utastájékoztatási rendszert az Új Széchenyi Terv keretében elnyert támogatásból. A rendszer elérhető iOS, Android és WP7 platformokon. Lényege, hogy az utasok mobil internet segítségével informálódhatnak a kiválasztott járat aktuális tartózkodási helyéről, várható érkezési idejéről.
http://www.itbusiness.hu/Fooldal/hirek/kozigazgatas_n/20150928_libra.html
2015. szeptember 29. Magyaré lehet a fizikai Nobel-díj?
A fizikai Nobel-díjra számításaik szerint 2015-ben egy Németországban élő magyar kutató, Krausz Ferenc, a müncheni Ludwig Maximilians Egyetem kísérleti fizikai tanszékének vezetője, a Max Planck Kvantumfizikai Intézet igazgatója is esélyes. Krausz Ferenc 1985-ben végzett a BME-n villamosmérnökként. 2005-ben a Természettudományi Kar javaslatára a BME díszdoktorává avatta. A Science Watch nevű oldal évről évre összeállítja a Nobel-díj-esélyes kutatók listáját a különböző témák felkapottsága és a vele foglalkozó kutatók idézettségi indexe alapján.
http://index.hu/tudomany/2015/09/29/magyare_lehet_a_fizikai_nobel-dij/
2015. szeptember 30. A számítástudomány magyar úttörője
Kozma László 1957-ben tanszéki munkatársaival Magyarországon elsőként helyezte üzembe programvezérelt, bináris digitális számítógépét, amely a MESZ1 (Műegyetemi számítógép) nevet kapta.
http://inno-anno.blog.hu/2015/09/30/a_szamitastudomany_magyar_uttoroje