2018. november 21.
Az online sajtó hírei a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről 2018. november 14. és november 21. között.
2018. november 14. Ismét fiatal pedagógusokat díjazott a BME
Tizedik alkalommal jutalmazta a tehetséggondozásban példamutató, reál szakos, 50 év alatti pedagógusokat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem alapítványa, a Pro Progressio.
http://www.orientpress.hu/cikk/2018-11-14_ismet-fiatal-pedagogusokat-dijazott-a-bme
További megjelenés:
http://www.erdon.ro/ket-hermanos-tanart-is-dijaztak-miskolcon/4051534
2018. szeptember 14. Energia-nagykövet Kazincbarcikán
Kazincbarcika – A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szupertanára és Duba Gergely energia-nagykövet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem I. évfolyamos hallgatója tartott előadást az energiagazdálkodás fontosságáról a Szalézi Szent Ferenc Gimnáziumban.
http://www.erdon.ro/energia-nagykovet-kazincbarcikan/4050139
További megjelenés:
http://www.mon.hu/energia-nagykovet-kazincbarcikan/4050139
2018. november 15. Határtalan tudomány – Tudományos Napok a Rákóczi-főiskolán
November 9-én, a XV. Fiatal Kárpátaljai Magyar Kutatók Konferencián 5 felsőoktatási intézményt képviseltek: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (1 fő), Debreceni Egyetem (7 fő), II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (8 fő), Pécsi Tudományegyetem (1 fő), Ungvári Nemzeti Egyetem (1 fő). A délelőtt folyamán 16 előadást hallgatott meg a 13 kiemelkedő kutató, elismert szakember 3 különböző – humántudományi, történelemtudományi és természettudományi – szekcióban. A rendezvény célja tervszerűbbé tenni a kárpátaljai magyar tudományos és elitképzést, ösztönözni a tudományos igényű, innovatív, értékteremtő munkát a felsőoktatásban, hozzájárulni a kárpátaljai magyar fiatal szakemberek kineveléséhez, társadalmi érvényesüléséhez, valamint magyar nyelvű, tudományos fórumot teremteni a kárpátaljai magyar fiatal kutatók számára.
2018. november 15. SCOPIA: orvostechnológiai fejlesztések
A 2015 októberében indult „SCOPIA: Endoszkópos diagnosztikán alapuló, szoftverrel támogatott klinikai eszközök fejlesztése” című projekt célja olyan alap- és ipari kutatási eredményekre támaszkodó, korszerű orvosi eszközök és azokhoz kötődő szoftveres megoldások fejlesztése volt, amelyek segítséget nyújtanak egyes kardiológiai, nőgyógyászati és onkológiai beavatkozások sikeres elvégzéséhez. A pályázat fent felsorolt eredményei a Debreceni Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet, az EMD Endoszkóp Műszer Gyártó és Kereskedelmi Kft. és az ECON Consulting Informatikai és Tanácsadó Kft. együttműködésével jöttek létre.
https://weborvos.hu/regionalis_hirek/scopia-orvostechnologiai-fejlesztesek-249057
2018. november 15. Nagyszabású multidiszciplináris kutatás indul az ivóvíz minőségét veszélyeztető hatások feltárására
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Nemzeti Kiválóság Programja támogatásával induló projekt a vízbázist és az ivóvízbiztonságot veszélyeztető hatásokat tárja fel a vízkivételtől a fogyasztóig, vagyis a dunai vízbázistól egészen a csapig - ismertették a programot lebonyolító konzorcium tagjai: az MTA Ökológiai Kutatóközpont, a Fővárosi Vízművek, a Nemzeti Népegészségügyi Központ, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Miskolci Egyetem képviselői az MTA-n. Józsa János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora elmondta, hogy esettanulmányaikban a Dunára telepített parti szűrésű vízbázisokat vizsgálják majd.
http://www.origo.hu/tudomany/20181115-nagyszabasu-kutatasi-projektet-indit-az-mta.html
További megjelenés:
http://csalad.hu/2018/11/15/az-ivoviz-a-kutatok-celkeresztjeben
2018. november 15. Lendületes eredmények a szupravezetők mikrohullámú tulajdonságai és a tumorellenes lázterápia területén
Az MTA-BME „PROSPIN” Lendület Spintronikai Kutatócsoport két területen ért el figyelemre méltó eredményeket a közelmúltban: a szupravezetők mikrohullámú abszorpciója és az ún. lázterápia (vagy termoterápia) területén.
További megjelenés:
http://medicalonline.hu/cikk/lenduletes_eredmenyek_a_lazterapiaban
2018.november 20. Euroskills: ők a legjobb fiatal magyar szakemberek, mindannyian itthon képzelik el a jövőt
Balogh Ákos webfejlesztő – 2. helyezett a BME másodéves mérnök-informatika szakos hallgatója. A verseny első napján egy működő webshop oldalt kellett elkészíteni, beleértve a designt is, a másodikon egy matematikai függvényeket megjelenítő animációs oldalt, az utolsó napon pedig egy fesztiválnak terveztek és programoztak nyitóoldalt, működő jegyvásárló-felülettel. Minderre összesen háromszor 6,5 órájuk volt. „Kicsit csodálkozom utólag, hogy sikerült, tény, hogy mindenki nagyon fel volt pörögve.”
2018. november 16. Európa mobilitási bázisává válhat a Zalai Önvezető Jármű Klaszter
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem önvezető autójának tesztje az épülő zalaegerszegi autóipari próbapálya elkészült szakaszán, 2018. november 12-én.
2018. november 17. 125 név, akik miatt Budapest ma a világ (egyik) legjobb városa
József nádor (1776-1847) A legmagyarabb Habsburg poros kisvárosokból lefektette az ország modern központjának alapjait. Kialakította a klasszicista Pest arculatát, parkosította a Margit-szigetet, csillagvizsgálót építtetett a Gellért-hegyre, megalapította a Vakok Intézetét és a Műegyetem elődjét, támogatta a Magyar Nemzeti Múzeum építését, a Magyar Tudományos Akadémiát és az Országos Széchényi Könyvtárat. Kádár Bálint Építész, urbanista, a BME tanára. A KÉK egyik alapítója.
https://forbes.hu/a-jo-elet/125-nev-akik-miatt-budapest-ma-a-vilag-egyik-legjobb-varosa/
2018. november 18. „Hatékony tudáshasznosítás a közigazgatás szolgálatában”- konferencia a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen
„Az egyre bővülő műegyetemi tudásbázis többek közt a közigazgatást segítve fejtheti ki a társadalom minden tagja számára legkézzelfoghatóbban megtapasztalható előnyöket” – hangsúlyozta köszöntőjében Józsa János rektor a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Közigazgatási Informatikai Központja (BME IK) megalapításának 20. évfordulója alkalmából rendezett tudományos szimpózium megnyitóján a Központi épület dísztermében.
2018. november 19. Vakrepülésből a stabil működési formáig
A Szkéné Színház neve eredetileg Műegyetemi Irodalmi Színpad volt, 1968-tól viseli a Szkéné nevet. Az Egyetem K épületének legfelső emeletén volt egy próbaterem és egy színházterem, amely átépítésen esett át, és az így kialakított stúdiószínház 1970. március 21-én Weöres Sándor Theomachia című előadásával nyílt meg.
http://www.pm.hu/index.php?alsect=cikk&id=10701§=szinhaz
2018. november 20. Közös műhelyben dolgozhat a BME összes járműépítő csapata
Házon belül fejleszthetik járműveiket az egyetem versenycsapatai, indul a műhelyek kivitelezése - számol be friss számában a Műhely, a BME Egyetemi Hallgatói Képviselet lapja.
https://autopro.hu/techtogether/Kozos-muhelyben-dolgozhat-a-BME-osszes-jarmuepito-csapata/28215/
2018. november 21. Újabb felsőoktatási világrangsor: több magyar egyetem is a legjobb négyszáz közé került
Nyilvánosságra hozta képzésterületi rangsorait a Times Higher Education (THE).a Műegyetemtöbb rangsorra felkerült. A szociológiai képzéseket rangsoroló listábana Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem az 501-600.helyre került. A kommunikáció és média területen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem az 501-600.kategóriában végzett. A "physical science" körébe tartozó képzések listáján a BME 701-800.helyen áll.
http://eduline.hu/felsooktatas/2018/11/21/Times_Higher_Education_rangsorok_E4F2RR