2022. június 29.
Az online sajtó hírei a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről 2022. június 22. és június 29. között.
bme.hu-2022.06.22.
„Őszintén reméljük, hogy jelenlegi és jövőbeli hallgatóink is az önök nyomdokaiba lépnek”
A BME sok egykori vagy ma is aktív oktatója, professor emeritusa, valamint akadémikusok, Széchenyi-, Kossuth- és Ybl-díjasok is átvették jubileumi díszoklevelüket a karok ünnepségein.
2 platina, 22 rubin, 110 vas, 173 gyémánt, 623 arany – mintegy 900 egykori hallgató jelent meg az egy héten át tartó ünnepségsorozaton a Műegyetemen, ahol több évtizedes szakmai pályafutásukat ismerte el az Alma Mater az immár hagyományos, karonként szervezett, jubileumi díszokleveleket átadó ceremónián. Az intézmény a 75, 70, 65, 60 vagy 50 évvel ezelőtt szerzett okleveleik díszes másolataival ismeri el értékes mérnöki teljesítményüket, alkotó munkájukat, amellyel hozzájárultak az egyes karok és az egyetem sikeréhez, nemzetközi elismertségéhez. (…)
eduline.hu-2022.06.23.
Több magyar egyetem is felkerült a térképre egy friss nemzetközi rangsorban
A U-Multirank (UMR) nemzetközi egyetemi rangsor legfrissebb, 2022-es eredményei alapján tizenkét magyar egyetem eredményei is összehasonlíthatók egymással. (…) A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mellett a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint a Semmelweis Egyetemet is össze lehet hasonlítani - írta meg a BME, a rangsor célja egyébként egyébként pont ez: az egyetemek összehasonlíthatóságának elősegítése. A listában most 12 magyar eredménye egyetem nézhető meg és vethető össze egymással. (…)
A felmérésben a BME a tavalyi hathoz képest idén kettővel több, már nyolc témakörben is „A”, azaz kiváló minősítést kapott - közölte az egyetem. Ilyenek a digitális oktatás, a kutatás-publikációk aránya, és például a régióban elhelyezkedő, végzett BSc-s hallgatók aránya is. (…)
https://eduline.hu/felsooktatas/20220623_UMultirank_UMR
Egyéb megjelenés:
bme.hu-2022.06.24.
Fókuszban az innovációs kihívások és a kompetencia láthatósága a BTC rendezvényén
Ipari metaverzum, környezeti kihívások kezelése, nemzetközi kutatói együttműködések, hatékony pályázati partnerségek: számos területtel ismerkedtek meg a szakmai program résztvevői.
A BME FIEK a több éves hagyománnyal rendelkező BME Innovációs Napot ezúttal a Műegyetem első Budapesten kívüli campusán, a Balatonfüredi Tudáscentrumban (BTC) kétnapos, hibrid (részvételi és online) rendezvényként szervezte meg. Egyetemünk a hazai felsőoktatási rangsorokban második helyen áll, nemzetközi szinten pedig az első legjobb 2-5%-ban van. Ez köszönhető annak, hogy a BME képes dinamikusan reagálni az innovációs kihívásokra, egyetemünkön olyan új szakok indultak az ipari igények hatására, mint az űrmérnök vagy az autonóm járműirányítás mérnöki szakok” – fogalmazott a rendezvényen köszöntőt mondó Czigány Tibor, a Műegyetem rektora. (…)
index.hu-2022.06.24.
Egyedülálló művészeti-tudományos pályázat a BME-n
Külföldi egyetemeken bevett szokás a különböző területekről érkező kutatók, művészek, diákok együttműködése. Itthon ezt a jó példát követi most elsőként a Műszaki Egyetem, amely művészeti-tudományos pályázatot hirdetett. A program és a nyertesei június 21-én mutatkoztak be.
A művészettörténet a technológiai újítások története – mondta Gács Anna, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szociológia és Kommunikáció Tanszékének docense a projekttel kapcsolatban. (…)
https://index.hu/tudomany/2022/06/24/bme-muveszet-technika-tudomany-palyazat/
Egyéb megjelenés:
eduline.hu-2022.06.24.
Itt a lista: ezek a legnépszerűbb egyetemek és karok a 2022-es felvételin
Idén több mint 99 ezren jelentkeztek egyetemre vagy főiskolára. 27 ezren az Eötvös Loránd Tudományegyetem valamelyik képzésére szeretnének bekerülni, de több mint tízezren felvételiznek a nagy vidéki egyetemekre és más budapesti intézményekbe is. Mutatjuk a legnépszerűbb egyetemek és karok listáját. (…) 6. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (jelentkezők száma: 11430, első helyen: 5731) (…) 9. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (jelentkezők száma: 4372, első helyen: 1211)
Egyéb megjelenés:
Tudományos, innovációs és egyéb hírek a Műegyetemről
bme.hu-2022.06.28.
A jövő drónfejlesztéseit megalapozó egyetemi és ipari együttműködés indul
Komoly társadalmi és gazdasági értékkel bírnak a pilóta nélküli légi járművek, melyek tudományos alapjain és a gyakorlati alkalmazásának bővítésén ipar és egyetem kéz a kézben dolgozik.
Dróntechnológiai kutatás-fejlesztési együttműködésről állapodott meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a MouldTech System Kft. Az együttműködési megállapodást ünnepélyes keretek között írták alá az egyetemek rektorai, a Műegyetem kancellárja, valamint az ipari partner ügyvezetői a Műegyetemen, 2022. június 27-én.
A két felsőoktatási intézmény, valamint a zalaegerszegi székhelyű, dróntechnológiai kutatásokban élenjáró vállalat kooperációjának célja, hogy a felek bekapcsolódjanak a hazai és nemzetközi szintű drón-ökoszisztémába, és a már megvalósult fejlesztések szellemi és anyagi tőkéjét egyesítve hozzájáruljanak az iparág elméleti és gyakorlati ismeretanyagának bővüléséhez.
Czigány Tibor, a Műegyetem rektora köszöntőjében hangsúlyozta: „Az együttműködés kiváló példája két meghatározó szerepet betöltő egyetemi partnerhez köthető koncepciók, technológiák, valamint az egyik legmodernebb fejlesztésekkel foglalkozó ipari szereplő megoldásai, fejlesztései közötti szinergiáknak.” (…)
bdpst24.hu-2022.06.22.
2030-ra várható a 6G, amivel beköszönthet a következő ipari forradalom
Thierry Klein, a Nokia Bell Labs elnöke volt a BME Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) által szervezett Innovációs Nap és Kompetenciavásár keynote előadója a balatonfüredi BME Tudáscentrumban, aki a 6G technológia kihívásairól és üzleti lehetőségeiről tartott előadást. A 9 Nobel-díjjal, 8 Turing-díjjal kitüntetett Nokia Bell Labs jelenleg a NASA-val dolgozik azért, hogy létrehozzák a világ első távközlési hálózatát a Holdon. Ipari metaverzum, a közlekedés és gazdaság zöldítése, intézményi klímastratégia, nemzetközi kutatói együttműködések és hatékony pályázati partnerségek elősegítése: csak néhány terület azok közül, melyeket közelebbről is megismerhettek a szakmai rendezvény résztvevői. (…)
https://bdpst24.hu/ipari-forradalom-2030-ra-varhato-a-6g/
Egyéb megjelenés:
https://forbes.hu/uzlet/6g-ipari-forradalom-magyarorszag/
http://www.jovogyara.hu/a-6g-hozhatja-el-a-kovetkezo-ipari-forradalmat.html
https://uzletem.hu/iparitinnovacio/2030-ban-koszonthet-be-a-kovetkezo-ipari-forradalom/rsslink/rss2
https://profitline.hu/2030-ra-varhato-a-6g-amivel-bekoszonthet-a-kovetkezo-ipari-forradalom-437735
https://player.hu/tech-3/6g-ipari-forradalom
https://index.hu/tech/2022/06/23/6g-internet-fejlesztes-technologia-balatonfured/
http://bonline.hu/cikk/148886/
hvg.hu-2022.06.27.
Európa legjobbjai között van a BME a portugál űrügynökség rakétaversenyén
A portugál űrügynökség rakétaversenyt hirdetett, a megmérettetésre a legjobb európai egyetemekről 25 csapat jutott be. Köztük van a magyar is.Európa legnívósabb nemzetközi rakétaversenyére jutott ki egyedi fejlesztésű rakétájával a BME Suborbitals, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem fiatal mérnökjelöltjeiből álló csapat. Az European Rocketry Challenge hét napos eseményén a kontinens legjobb egyetemeinek hallgatóival mérik össze tudásukat Portugáliában.A BME Suborbitals mostanra 50 fősre bővült csapata 2021 elején alakult azzal a céllal, hogy szakmai közösségként fogja össze az űripar iránt érdeklődő hallgatókat, fiatalokat. Korábban a legelső általuk fejlesztett rakétával második helyezést értek el a nemzetközi Big Rocket Competition versenyen. (…)
https://hvg.hu/tudomany/20220627_bme_european_rockerty_challenge_raketaverseny_portugal_urugynokseg
Egyéb megjelenés:
http://www.zetapress.hu/kulfold/130275
http://bonline.hu/cikk/148943/
https://eduline.hu/felsooktatas/20220628_BME_raketaverseny
alternatívenergia.hu-2022.06.28.
Hetvenmillió forintos fejlesztéssel épül a jövő hálózata a BME Ipar 4.0 Technológiai Központban
Autonóm villamossági hálózatot, úgynevezett micro-grid rendszert építenek ki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Ipar 4.0 Technológiai Központjában a Schneider Electric műszaki támogatásával; a szereplők közötti együttműködési megállapodás értelmében tovább erősítik az intézmény és a vállalat közötti kapcsolatot az oktatás területén (…)
Egyéb megjelenés:
https://itcafe.hu/hir/bme_schneider_electric_microgrid.html
https://www.itbusiness.hu/technology/technology/hetvenmillio-forint-ipar-4.0-ra
http://www.jovogyara.hu/a-jovo-halozata-epul-a-bme-ipar-4-0-technologiai-kozpontban.html
https://mmonline.hu/cikk/a-jovo-halozatat-epitik-a-bme-n/
https://www.vg.hu/cegvilag/2022/06/egyedulallo-rendszert-epitenek-a-bme-n
atv.hu-2022.06.25.
Szenzációs magyar eszközök a világűrben
A legtöbbek számára Farkas Bertalan utazása az utolsó olyan emlék, amikor Magyarország az űrutazásban maradandót alkotott. Pedig azóta is számos – ugyan kevésbé látványos, de – cseppet sem elhanyagolható eredményt értek el a magyarok a világűr meghódításában. (…) 2021 augusztusában lőtték fel a RadCube nevű kisműholdat, amely az ötödik magyar fejlesztésű műhold, amit keringési pályára állítottak. Az eszközt a C3S Kft. készítette, amelynek alapítója, Horváth Gyula az első magyar műhold, a Masat-1 fejlesztésében is részt vett. (Ezt a mintegy 1 kg tömegű, 10 cm élhosszú, kocka formájú műholdat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen fejlesztették, és 2012-ben indították útnak.) (…)
https://www.atv.hu/belfold/20220625/szenzacios-magyar-eszkozok-a-vilagurben
portfolio.hu-2022.06.27.
Így működik Magyarország legnagyobb kutatási célú szélcsatornája
Az „Atmoszférikus Áramlások Laboratórium kialakítása” című projektben a BME kutatómérnökei a Magyarország legnagyobb kutatási célú szélcsatornájának helyet adó AE épületben alakítottak ki korszerű laboratóriumot épület- és környezeti aerodinamikai vizsgálatokra.
A légköri áramlások a természetes földfelszínre és az ember alkotta objektumokra – pl. közlekedési műtárgyakra, építményekre – egyaránt hatással vannak, ennek megfelelően az Atmoszférikus Áramlások Laboratórium (AÁL) egyszerre nyújt kutatási lehetőséget építészmérnökök, építőmérnökök, gépészmérnökök és meteorológusok számára. A pályázatot ezért a BME Építészmérnöki, Építőmérnöki és Gépészmérnöki Karai – hat tanszék közreműködésével – együttesen dolgozták ki, és a karok kutatói a laboratóriumban. (…)
profitline.hu-2022.06.28.
A jövő dróntechnológiai fejlesztéseit megalapozó egyetemi és ipari együttműködés indul
Dróntechnológiai kutatás-fejlesztési együttműködésről állapodott meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a MouldTech System Kft. (…)
Egyéb megjelenés:
https://www.napi.hu/magyar-gazdasag/drontechnologia-nke-bme-mouldtech-system.755152.html
dunaonline.hu-2022.06.27.
Alkotótábor és fesztivál
Építészfesztivál – Future Perfect címmel egy összművészeti alkotótábort rendez városunkban, a Szalki-szigeten az Építészfórum és az Építész Szakkollégium közösen. Mint azt a szervezők írják, az alkotótábor utolsó három napja, vagyis július 1-3. között minden érdeklődő számára nyitott fesztivállá változik. A hétvége során lehetőség nyílik a hét közben tevékenykedő építős, elméleti, performatív workshopok munkájának megismerésére, emellett pedig különböző szakmai és társszakmákhoz kapcsolódó előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken vehetnek részt a látogatók.(…) Vendégeik lesznek többek között Alföldi György építész, a BME Építészkar dékánja, Kovács Dániel és Végh Árpád építészettörténészek, Miklósvölgyi Zsolt esztéta, és még sokan mások. Esténként koncertekkel, zenei performanszokkal és bulival is készülnek.
Vasárnap adják át a József Attila Könyvtár számára a BME Építész Szakkollégiuma által szervezett Future Perfect – Alkotótábor során készült strandkönyvtárat. Az átadás napjára különféle gyermek- és családi programokkal is készül a könyvtár, amellett, hogy izgalmas könyvekkel fogják feltölteni az új kulturális szigetet. (…)
https://dunaonline.hu/2022/06/27/alkototabor-es-fesztival/
index.hu-2022.06.24.
Bármit mondanak a zöldek, a kormány kitart az atom mellett
A kormány elkötelezett amellett, hogy a paksi atomerőmű üzemidejét meghosszabbítsák – mondta Palkovics László technológiai és ipari miniszter pénteken Pakson. (…) Lapunk megkérte Aszódi Attilát , a BME Természettudományi Kar (BME TTK) dékánját, hogy reagáljon a paksi atomerőmű üzemidő-hosszabbítására. Fontos leszögezni, hogy „a paksi atomerőmű a legnagyobb magyar villamosenergia-termelő: a hazai termelésnek nagyjából a felét adja, és a hazai áramfogyasztás több mint egyharmadát táplálja”.
Aszódi Attila szerint az egy műszaki-gazdasági kérdés alapvetően, hogy a paksi atomerőmű üzemidejét meghosszabbítsák: „az ugyanakkor kijelenthető, hogy Amerikában, Franciaországban, Finnországban és számos más országban komoly atomerőműüzemidő-hosszabbítási programok zajlanak, amikor ötven éven túli üzemeltetést is kitűznek. Így az a nemzetközi trendek, vizsgálatok szerint megvalósíthatónak látszik”. (…)
https://index.hu/gazdasag/2022/06/24/paksi-atomeromu-palkovics-laszlo-paks/
index.hu-2022.06.24.
Teljesen megváltozna az életünk, ha szankcionálnák az orosz atomipart
Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, válaszul a nyugati államok soha nem látott szankciókat élesítettek. Ennek következménye, hogy teljesen felborult a világkereskedelem.
(…) Az amerikai Westinghouse vállalat még májusban megerősítette, hogy gyors jóváhagyást kért az uniós kormányoktól egy olyan helyettesítő technológiára, amely a volt kommunista országok és Finnország szovjet tervezésű reaktoraiban is működne.
Ezzel kapcsolatosan Aszódi Attila a BME Természettudományi Kar (BME TTK) dékánja lapunknak úgy nyilatkozott, hogy „a Westinghouse egy mérnökiroda, nem egy akkora nagy technológia szállítócég, mint a Rosatom vagy a Framatome. A piacon lévő blokkja nem rossz, de számos dologban nem felelt meg azoknak a követelményeknek, amelyeket a Paks 2 projektben a tulajdonos támasztott a szállítóval szemben”. További vizsgálatok tárgya, hogy mennyire kompatibilis, vagy mennyiben felelne meg a termékük Paks 2 követelményeinek. (…)
https://index.hu/gazdasag/2022/06/24/haboru-orosz-ukran-konfliktus-szankciok-paks-roszatom/
hirek.prim.hu-2022.06.24.
Kihirdették az idei Vodafone Digitális Díj nyerteseit
Kéz-ortézis, nyelvtanulást segítő szoftver és idősek számára készített videóhívó gomb is található az idei díjazottak között. A Vodafone Magyarország Alapítvány által kiírt, 15 millió forint összdíjazású pályázatra olyan projektekkel lehetett nevezni, melyek a digitalizáció segítségével kínálnak megoldást napjaink legégetőbb kihívásaira. Ebben az évben összesen 118 pályázat érkezett három kategóriában (Digitális Társadalom, Digitális Esélyegyenlőség, Környezetvédelem és Fenntarthatóság), továbbá egy Inkubációs Különdíjat is kiosztottak. (…) A zsűri tagjai: (…) Dr. Charaf Hassan, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának Dékánja; a Vodafone Magyarország Alapítvány Kuratóriumi Elnöke (…)
http://hirek.prim.hu/cikk/2022/06/24/kihirdettek_az_idei_vodafone_digitalis_dij_nyerteseit
Egyéb megjelenés:
http://bonline.hu/cikk/148886/
novekedes.hu-2022.06.22.
Bosch vezető: Rendkívül változékony piaci környezet jön
Az infláció miatt tartósan magas árakra és rendkívül változékony piaci környezetre kell felkészülni. Az alumínium, az acél és a félvezetők ellátásának stabilizálásán pedig sokat kell dolgozni - mondta a Növekedés.hu-nak Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban, akit az idei gazdasági kilátásokról és kockázatokról kérdeztünk.(…) Milyen K+F fejlesztéseket terveznek a hazai egyetemekkel, így például a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel és az ELTÉ-vel? Magyarország egyik legnagyobb munkaadójaként az elmúlt években országosan több egyetemmel is szoros, hosszú távú szakmai partnerséget alakítottunk ki. A felsőoktatási együttműködéseinkkel a hazai egyetemek közvetlenül is bekapcsolódhatnak az ipari innováció nemzetközi folyamataiba, így az akadémiai szektor még aktívabban vehet részt a jövő technológiájának formálásában. Fontos partnerként tekintünk a hazai egyetemekre, nemcsak a mérnök- és informatikusképzés, hanem a közös kutatás-fejlesztés területén is. A BME-vel évek óta szoros együttműködésünk van, dolgozunk a közös kutatás-fejlesztési központ létrehozásán, az Óbudai Egyetemen kialakított műhelyben pedig számos közös, K+F-hez és oktatáshoz kapcsolódó feladatot végzünk. (…)
https://novekedes.hu/interju/bosch-vezeto-rendkivul-valtozekony-piaci-kornyezet-jon
magyarnemzet.hu-2022.06.24.
Térben és időben is ablak nyílt Rodostóra
Építészettörténeti kiállítás nyílt Rodostóra nyíló ablak címmel a törökországi Tekirdag, az egykori Rodostó városában. Az 56. Cseresznye Fesztivál hagyományos magyar napja keretében, Csáky Mihály egykori házában, a 2018-ban felújított Török–Magyar Kultúrházban megvalósult tárlat II. Rákóczi Ferenc rodostói ebédlőházának XIX. századi kutatását, majd a XX. század során magyar állam általi megvásárlását, felújítását és múzeummá alakítását mutatja be eddig nem látott tervek és fényképek segítségével. A magyar és török protokollrésztvevők jelenlétében megnyílt kiállítás augusztus végéig tekinthető meg Rodostóban, ahonnan a tervek szerint más törökországi helyszínekre is tovább utazik majd. (…) Az isztambuli Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ szervezésében, a Magyar Művészeti Akadémia és a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ pénzügyi és szakmai támogatásával, illetve a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar Építészettörténeti és Műemléki Tanszék szakmai részvételével készült a kiállítás. (…)
– Az épület belső tereinek gazdagon díszített burkolatai láttán a kortársak az alkalmazott motívumokat a fejedelemmel érkező francia és olasz mestereknek tulajdonítottak, mondván „szokatlan francia barokk stílben épült”, amely „ötvözi a mór stílt a francia barokkal, és […] az olasz reneszánsszal”– véli a lapunkhoz eljuttatott közleményben Kovács Máté Gergő, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar Építészettörténeti és Műemléki Tanszékének munkatársa, a kiállítás egyik kurátora. „Azonban az épület jellegzetes anatóliai lakóház: földszintjén fagerendákkal merevített kőfalazattal rendelkező, emeletén konzolosan kinyúló zárt erkélyben végződő, faszerkezetű, vályogkitöltésű épület, amelyet cserépfedésű tetőzet fedett” – tette hozzá a kurátor. (…)
https://magyarnemzet.hu/kultura/2022/06/terben-es-idoben-is-ablak-nyilt-rodostora
transpack.hu-2022.06.22.
Innovatív, fenntartható csomagolóanyagot
A Pro-Form Ipari és Kereskedelmi Kft. a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem segítségével olyan magas hőállóságú PET csomagolóanyag előállításán dolgozik, amelyben akár meg is lehetne sütni az ételt. A projekt összköltségvetése meghaladja az 1 milliárd forintot.Jelenős mennyiségű újrafelhasznált PET-et tartalmazna A Pro-Form Ipari és Kereskedelmi Kft. mellett a magas hőállóságú PET csomagolóanyag fejlesztésében konzorciumi partnerként a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) is részt vesz. (…)
https://transpack.hu/2022/06/22/csomagolas-nagy-hoallosagu-csomagoloanyago-fejlesztenek-csomagolas/
fejervar.hu-2022.06.28.
Idén is elküldi a hívó szót a jövő infrastruktúra építőinek a Duna Csoport
Az egész ágazatot népszerűbbé teszi a Duna Group Szabadegyetem, amelyen idén az ország legnagyobb hídépítő projektjét és egy európai szinten is kuriózumnak számító fejlesztést látogatnak meg a hallgatók. (…) A Duna Group Szabadegyetem négynapos programsorozata a meghívottak számára teljes mértékben ingyenes. A rendezvényre hat egyetem, a BME, a DE, az NKE, a PTE, az ÓE és az SZE kapott meghívást. A részvétel feltételei az építőmérnöki képzésben való részvétel, illetve az előzetes regisztráció. Jelentkezni ezen a linken lehet.
A szállás ezúttal is a Budapesti Műszaki Egyetem Kármán Tódor Kollégiumában lesz. A négynapos rendezvény augusztus 11-én, csütörtökön kezdődik és 14-én, vasárnap zárul.
innoportal.hu-2022.06.24.
Magyarország növeli a kutatás-fejlesztésre szánt forrásokat
Magyarország a jelenlegi GDP-arányos 1,6 százalékról 2030-ra 3 százalékra növeli a kutatás-fejlesztésre és innovációra szánt forrásokat – mondta Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter a 31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny díjainak átadásán. (…) Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke hangsúlyozta, hogy a szövetség a versenyen a kreatív fiatalokat keresi, a résztevők maguk határozzák meg az innováció témáját.
Kollár László, a rendezvénynek helyet adó Magyar Tudományos Akadémia főtitkára felhívta a figyelmet az akadémia középiskolásoknak indított programjára, amelyben a tudományos gondolkodást népszerűsítik.
Jakab László, a BME professzora, a bírálóbizottság elnöke színvonalasnak értékelte a beérkezett munkákat, és elmondta, hogy a verseny egyben nemzeti válogató is, itt választják ki a tudományos és innovációs nemzetközi ifjúsági versenyeken induló magyar fiatalokat. (…)
https://www.innoportal.hu/magyarorszag-noveli-a-kutatas-fejlesztesre-szant-forrasokat
librarius.hu-2022.06.27.
Miről beszélget az utolsó ember a mesterséges intelligenciával?
Június 22-én mutatták be Kis Norbert Az Ember utolsó története című kötet második kiadását, ami a Pallas Athéné Könyvkiadónál jelent meg. Az evolúciófilozófiai kisregényként aposztrofált könyv szerzője egyetemi tanár, társadalomtudós, akinek ez az első szépirodalmi műve. A könyvbemutatón Kis Norbert beszélgetőpartnere volt Bíró Tibor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kara Területi Vízgazdálkodási Tanszékének egyetemi docense, Kovács Gábor, a Széchenyi Egyetem Deák Ferenc Állam és Jogtudományi Karának tanszékvezető egyetemi tanára, igazságügyi orvosszakértő, valamint Pálvölgyi Tamás, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszékének egyetemi docense. (…)
https://librarius.hu/2022/06/27/kis-norbert-az-ember-utolso-tortenete-pallas-athene-konyvkiado/
csepel.info.hu-2022.06.22.
Miért szeretjük ennyire a panelt?
Az első panellakást Magyarországon Dunaújvárosban építették 1959-ben. A következő évtizedekben rohamtempóban nőttek ki a földből ezek a házak, a hatvanas években a három lépcsőházas, négyemeletes paneleket, tíz évvel később pedig már a tízemeletes épületeket húzták fel. (…) Németországban már igen sok panelt lebontottak – köszönhetően a városokból való elvándorlásnak. Itthon ez nem igazán megvalósítható. Egyrészt azért, mert a panellakások még mindig nagyon kelendőek a drágább új építésűek mellett; másrészt a lebontásuk szinte lehetetlen lenne. A Budapesti Műszaki Egyetemen számításai szerint a körülbelül 800 ezer, átlagosan 40 tonnányi vasbeton épület lebontásával annyi veszélyes és újrahasznosíthatatlan hulladék keletkezne, amennyivel az Alföld teljes területét megemelhetnénk – egy méterrel. A lakótelepek további sorsa tehát még közel sincs eldöntve, ám a bontásnál valószínűbb, hogy idővel mindet modernizálják. Amire pedig az a projekt megvalósul, a most új építésű lakások lesznek a kortárs „panelek”. (…)