2023. július 12.
Az online sajtó hírei a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről 2023. július 05. és július 12. között.
bme.hu-2023.07.12.
Elméleti eredményekből született gyakorlati alkalmazások
Stépán Gábor Bolyai-díjjal kitüntetett akadémikus kutatásai többek között az autópályákon kialakuló veszélyes fantomdugók megelőzésére is megoldást ajánlanak. Az idén Stépán Gábor akadémikusnak, a BME professzorának munkásságát ismerték el Bolyai -díjjal. A díjátadó ünnepségen Dr. Perczel András biokémikus professzor, a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke beszédében hangsúlyozta: az idei év díjazottjának főbb kutatási területe a nemlineáris dinamika, mely területen elért kiváló eredményeivel több gyakorlati alkalmazást tudott megújítani. Ezek az eredmények lehetővé teszik az egyes gyártó gépek számának csökkentését, a gyártási sebesség jelentős növelése mellett. Az ő és kutatótársai eredményei teszik magyarázhatóvá például azt, hogy az autópályakán kialakuló fantomdugók miért jönnek létre és hogyan lehet ezeket megakadályozni. Bolyai-díjjal első ízben tüntettek ki mérnököt, a hírt a nyomtatott média és a vezető internetes híroldalak is feldolgozták. (…)
firstclass.hu-2023.07.07.
Megkapta a parancsot, működik a magyar műhold
Már érkeznek az adatok Szegedre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem MRC-100 műholdjáról. A Szegedi Tudományegyetem űrkutatási tevékenységének fontos eleme, hogy minél több gyakorlati kutatásban vegyenek részt a hallgatók és oktatók. A legutóbbi sikert a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem MRC-100 műholdja kapcsán érték el a szegediek, akiknek fejlesztései és kísérletei az űrben és a Földön is működnek. Miután a műhold elhagyta az AlbaOrbital cég kidobó szerkezetét, az oldalán elhelyezett kapcsolók felengedése jelezte a műholdnak, hogy már a szabad űrben van. Ekkor már fény is érte a napelemeket, elkezdődött az akkumulátorok feltöltése. Ezt követően az antennák lekötésének a feloldása következett, ezen a ponton már a műhold számos része működött. Több kört kellett megtennie a műholdnak ahhoz, hogy a Földön a lelkes amatőrök meg tudják becsülni, pontosan milyen pályán is halad. Miután a rendszerek sorra működőnek bizonyultak, a BME felküldte azokat a parancsokat, amelyek többek között a szegedi kísérleteket is áram alá helyezték. (…)
https://firstclass.hu/life/2023/07/07/bekapcsoltak-a-kiserleteket-a-magyar-muholdon/
gyartastrend.hu-2023.07.06.
A jövő kibővített valóság élményét kutatják a Műegyetemen
A Műegyetem két karának oktatói és hallgatói, valamint az AR Analytics technológiai startup egy egyedi, divatcégeknek fejlesztett XR szoftver közös fejlesztésén dolgoznak. A BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának élménykutatással (GTK) foglalkozó oktatói és a Gépészmérnöki Kar (GPK) ipari termék- és formatervező BSc képzés hallgatói, valamint az AR Analytics kibővített valóság (eXtended Reality, XR)témában érintett, technológiai startup vállalkozás egy egyedi, divatcégeknek fejlesztett XR szoftvertermék közös fejlesztésében vesznek részt. A közös munkáról a GTK élménykutatással foglalkozó oktatói, és az AR Analytics munkatársai számolnak be. (…)
https://gyartastrend.hu/cikk/a-jovo-kibovitett-valosag-elmenyet-kutatjak-a-muegyetemen
Egyéb megjelenés:
bme.hu-2023.07.06.
Szíriai terepi régészeti munkálatokban vállalnak aktív szerepet a BME építészmérnökei
A BME közös kutatási programot alakított ki több hazai felsőoktatási intézménnyel, köztük a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel. Az együttműködés egyik fontos területe a régészet. 2023. április végén a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) kompetenciafejlesztő napján „Kockák és Gömbök” címmel előadást tartott a BME két kutatója, Vasáros Zsolt (tanszékvezető egyetemi tanár, Exploratív Építészeti Tanszék, BME Építészmérnöki Kar) és Zainkó Csaba adjunktus, Távközlési és Médiainformatikai Tanszék, BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar). Prezentációjukban bemutatták a két egyetem közti aktív inter- és multidiszciplináris projekteket. (…)
hu.motor1.com – 2023.07.11.
A hazai járműiparban is egyre nagyobb szerepe lesz a mesterséges intelligenciának
Több száz szakember dolgozik a fejlesztéseken. A tervek szerint még ebben az évben a Bosch csoport minden terméke és megoldása vagy eleve tartalmaz mesterséges intelligencia (AI) alapú technológiát, vagy annak segítségével fejlesztik, illetve gyártják majd - tudatta a vállalat az MTI-vel hétfőn. A cég eredetileg 2025-re tűzte ki ezt célul, ám jó úton halad, hogy már két évvel korábban megvalósítsa a terveket - tették hozzá. A Bosch több mint ezer találmányra nyújtott be szabadalmi bejelentési kérelmet a mesterséges intelligenciához kapcsolódó területen az elmúlt öt évben, amivel Európa vezető szabadalmi kérelmezői közé lépett elő a közlemény szerint. (…) A mesterséges intelligencia a Bosch széles körű oktatási együttműködéseiben is kiemelt szerephez jut: a Bosch-BME Innovatív Járműtechnológiai Kompetencia Központtal, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Ipari Tanszékkel, a Budapesti Gazdasági Egyetemmel, valamint a Miskolci Egyetemmel való együttműködésnek is szerves része. (…)
https://hu.motor1.com/news/676106/hazai-jarmuipar-mesterseges-intelligencia/
Egyéb megjelenés:
https://www.autoszektor.hu/hu/content/bosch-minden-termeke-mesterseges-intelligencian-fog-alapulni
https://azuzlet.hu/nem-lesz-bosch-mesterseges-intelligencia-nelkul/
https://tudas.hu/a-bosch-minden-termekenel-jelen-lesz-a-mesterseges-intelligencia-a-jovoben/
https://ictglobal.hu/rovid-hirek/ai-gyakorlati-alkalmazasa-a-bosch-nal/
https://hungarytoday.hu/bosch-hungary-developing-ai-based-technology/
bme.hu-2023.07.12.
Tech Day - egy új és sikeres kezdeményezés
A Műegyetem Támogatói és Baráti Kör egyesület középiskolásoknak szervezett „Tech Day” sorozatán közel száz diák ismerkedhetett meg az egyetem nyolc karán folyó kutatásokkal. Az MTBK gyesület második kétnapos Tech Day rendezvényének első napján a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjai voltak a meghívottak. Az első előadást Karsai Béla, a Karsai Műanyagtechnika Holding Zrt. tulajdonosa, az MTBK elnökségi tagja tartotta. Az előadásban szó volt a műanyagipar általános kérdéseiről, például a műanyagok életciklusáról, a jelenleg használatban lévő műanyagipari gépekről és technikákról, valamint a környezetvédelmi szempontok iparági figyelembevételéről. A diákoknak a Holding fejlesztéseit, törekvéseit is felvázolta Karsai Béla. (…)
https://www.bme.hu/hirek/20230712/Tech_Day_egy_uj_es_sikeres_kezdemenyezes?language=hu
bme.hu-2023.07.07.
BME Gyerekegyetem - az ország legnagyobb tudományos nyári tábora
Július 10-én nyolcadik alkalommal nyitja meg kapuit az ország első gyerekegyeteme és legnagyobb nyári tudományos tábora. A nem mindennapi táborban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem elismert oktatói 320 általános iskolás diákot vezetnek be a természettudományok, a műszaki pálya érdekes és izgalmas világába. A Gyerekegyetemen elhangzó előadások és szemináriumok a BME képzési területeihez kapcsolódnak, de lesz szó a mesterséges intelligencia fogalmáról, a legújabb műegyetemi kisműholdról és az önvezető autókról is. (…)