A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) állami felsőoktatási intézmény, amely központi költségvetési szervként látja el feladatait. Alapító okiratát a Miniszter adja ki. Szervezeti és működési rendje a jogszabályok alapján készített szabályzatban rögzített.
Az egyetem vezető testülete a Szenátus.
Az intézmény stratégiai döntéseinek megalapozása, valamint a gazdálkodási tevékenység szakmai támogatása és ellenőrzése céljából Konzisztórium működik.
Az egyetem
- az oktatást, kutatást, innovációt, és ezekhez közvetlenül kapcsolódó kiegészítő tevékenységeket végző karokra,
- az intézmény stratégiai irányításához szakmai támogatást nyújtó Rektori Kabinetre,
- az oktatást és kutatást közvetlenül támogató, információs és dokumentációs feladatokat ellátó, valamint felsőoktatási levéltárat is fenntartó központi könyvtárra (Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár (BME-OMIKK),
- az oktatást közvetlenül támogató, ügyviteli feladatokat ellátó Központi Tanulmányi Hivatal (KTH),
- az alap- és vállalkozási tevékenységet rendszerfenntartó és rendszerellátó szolgáltatásokkal támogató Kancelláriára,
- Hallgatói Önkormányzatra (HÖK) és Doktorandusz Önkormányzatra (DÖK),
- a versenyszférával való kapcsolatokat segítő Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központra (FIEK), továbbá
tagozódik.
A rektor első számú felelős vezetőként felelősségi körében irányítja az Egyetem alaptevékenységéhez kötődő szolgáltatásainak fejlesztését, az ehhez tartozó emberi erőforrás-politikáját és teljesítményértékelését, valamint a mindezeket szolgáló stratégiai tervezést, minőségbiztosítást, kommunikációs, marketing- és menedzsment folyamatokat. A kancellár gondoskodik annak feltételeiről, hogy az Egyetem működése, gazdálkodása és ügyviteli folyamatai az alapfeladatok maradéktalan ellátását biztosítsák. A stratégiai feladatok előkészítésére és kimunkálására a rektor és a kancellár vezetői értekezletet működtetnek. Az egyetem munkatársaival és vezetőivel összefüggő munkáltatói jogok gyakorlása rendjét a Humánpolitikai Szabályzat Függeléke tartalmazza.
Az egyetemi karok egy vagy több képzési területen, tudományterületen, művészeti ágban több, a képzési programban rögzített, szakmailag összetartozó oktatási és kutatási, illetve alkotó művészeti tevékenység feladatait ellátó átfogó szervezeti egységek, amelyek tanszékekre, intézetekre, kutatóközpontokra, dékáni hivatalra és egyéb szervezeti egységekre tagozódhatnak.
A karok alapítási sorrendben:
- Építőmérnöki Kar (ÉMK)
- Gépészmérnöki Kar (GPK)
- Építészmérnöki Kar (ÉPK)
- Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (VBK)
- Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK)
- Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar (KJK)
- Természettudományi Kar (TTK)
- Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK)
Az irányítási feladatokat egyetemi szinten a Rektori Kabinet és a Kancellária részeként a Kancellári Kabinet segíti. A belső ellenőrzésért a Belső Ellenőrzési Osztály felel.
A Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ a FIEK pályázat sikeres lebonyolításáért, továbbá az egyetemi innovációs ökoszisztéma létrehozásáért és működtetésért felelős szervezeti egység.
A karokat, valamint a hallgatói és doktorandusz önkormányzatot szolgáltató szervezetek támogatják:
-
az alap- és vállalkozási tevékenységet rendszerfenntartó és rendszerellátó szolgáltatásokkal támogató szolgáltatásokkal, amelyeket a
- Kancellária szervezeti egységei látnak el, valamint
-
szakmai szolgáltatásokkal, amelyeket az
- az egyetemi és országos könyvtári és információbiztosítási, valamint egyetemi levéltári feladatokért felelős Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár (BME-OMIKK),
- a tanulmányi ügyviteli ügyekért felelős, illetve koordináló Központi Tanulmányi Hivatal (KTH), továbbá
- a hallgatók részére biztosított támogatási és tanácsadási ügyekért, továbbá a kulturális feladatokért felelős, a Kancellária szervezeti egységeként működő ÉSZI (Értékesítési és Szolgáltatási Igazgatóság) nyújtanak.
E mellett:
- a Szenátus, az Etikai Bizottság és a Rektori Tanács titkársági feladatait a Rektori Kabinet látja el,
- a Konzisztórium üléseit a kancellár irányításával a Kancellári Kabinet készíti elő,
- a kari tanácsok, kari tanulmányi, illetve más kari bizottságok munkáját a dékáni hivatalok,
- az Egyetemi Habilitációs Bizottság és Doktori Tanács (EHBDT), az Egyetemi Tudományos Diákköri Bizottság (ETDB) tevékenységét a Központi Tanulmányi Hivatal,
- a munkavállalói érdekképviseletek - Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) BME Intézményi Szervezete, Közalkalmazotti Tanács, továbbá a BME Esélyegyenlőségi Bizottsága munkáját a Kancellária szervezete mellett működő Érdekképviseleti Iroda,
- a hallgatói és doktorandusz önkormányzat vezető testületének - Egyetemi Hallgatói és Doktorandusz Képviselet (EHDK) -, illetve más egyetemi szintű testületeinek munkáját a ÉSZI segíti.
A szervezeti egységek és feladatok közötti koordinációt – a hagyományoknak megfelelően – különböző testületek, bizottságok segítik. Ezek tevékenysége vagy kiszolgálása egy-egy átfogó szervezeti egységhez kapcsolódik.
Az Egyetem tevékenységéhez számos szálon kapcsolódnak egyéb szervezetek. Ezek között található a BME által alapított vagy tulajdonolt, fenntartott gazdálkodó szervezet, jóléti intézmény, hallgatói-oktatói öntevékeny csoport vagy a BME-hez más módon kötődő organizáció egyaránt.